Kahekümne esimene sajand on toonud kaasa endaga väga palju muutus ning üheks kiiremalt arenevaks teemaks on hetkel tehnoloogija ja veebimaailm. Tänu nendele aspektidele on infrastruktuuris juurde tekkinud väga palju uusi võimalusi ning muutusi. 

Turundusmaailmas kogub üha tuure digiturundus, mis hõlmab endas erinevaid sotsiaalmeedia platvorme, uudiseid ja palju muud. Tänu sellele on tänapäeval üha lihtsam jõuda oma uute ideedega inimesteni, kuna internetis levivad asjad valguskiirusel. 

Sukeldume veidi sügavamale ja vaatame millised võimalusi pakub meile digiturundus, miks see kasulik on ja kuidas antud teemat võimalikult efektiivselt kasutada! 

Kuid esmalt vaatame mida digiturundus üldse tähendab!

Mis on digiturundus?

Kui lahata digiturunduse tähendust, siis kõige lihtsamas keeles on see turundus, mis on toodud meie (kui inimesteni) läbi erinevate digikanalite ehk, siis läbi otsingumootorite, veebilehtede, sotsiaalmeedia, e-mailide ja erinevad mobiilirakenduste ehk äppide. 

Just läbi nende platvormide turundavad ja müüvad paljud ettevõtted oma tooteid ja teenuseid. Kuna tarbijatele meeldib väga interneti kasutada, siis Google uuringute järgi 48% tarbijatest alustavad oma ostu teekonda läbi erinevate otsingumootorite, 33% läbi brändi veebilehe ning 26% läbi mobiilirakenduste!

Kuna digiturundus muutub üha modernsemaks ning süsteemid üha suuremaks, mis omakorda loob konkurentsi erinevate ettevõtete vahel. Sellest tulenevalt muutub digiturundus üha raskemaks ja keerulisemaks. Selleks, et digiühiskonnas inimestele silma jääda tuleb pidevalt leida uusi digiturundus strateegiaid, et luua relevantset ja asjakohast sisu, millest inimesed huvitatud oleks. 

Lisaks mida rohkem inimesi suudad oma strateegiatega kaasata, seda lihtsam on sul uute klientide seast ennast esile tõsta ehk luua “brand awareness-i”. Kui suudad olla oma nishis liider, oled väga head võimalused loonud selleks, et inimesed ka sinult midagi ostaksid. 

Tulevikus on oodata digiturunduses palju muutusi. Tekivad uued rakendused, üha rohkem inimesi ilmutab ennast sotsiaalmeedias, tekivad uued B2B keskkonnad, videoid hakatakse optimeerima vastavalt SEO-le ning e-maili turundus muutub veelgi personaalsemaks. 

Miks on digiturundus oluline?

Alustame kõigepealt faktiga, et meie maakeral on pea rohkem kui 5 miljardit interneti kasutajat. Sellest tulenevalt peaks selge olema, miks iga ettevõte, kes tahab pildis olla, peaks sellega tegelema ning milline potentsiaal seal tegelikult peitub. Iga ettevõte tahab enda asjadega jõuda inimesteni ning läbi digiturunduse on selleks loodud ideaalsed võimalused. 

Kui inimesed kuulevad sinu brändist (seda siis läbi digi platvormide), kui neid vähekenegi sinu tegemine huvitab, siis tahavad nad sinu kohta rohkem teada saada. Äkki sa müüd midagi, mis neid huvitab, kuid nad pole veel päris kindlad ning nad vajavad veel informatsiooni, et nende usaldus võita. Kui inimesed ei ole suutelised sinu kohta midagi internetist leidma on päris kindel, et jääd potentsiaalsest kliendist lihtsalt ilma.

Üks suur boonus digiturunduses on see, et inimesed näevad sind keskkonnas kus nad enamasti aega veedavad. Kuna internet on saanud meie igapäeva osaks, siis järelikult on ka enamus sinu kliente veebis aktiivsed. Selleks, et olla nähtav peab investeerima enda aega ja raha digimaailma!

1. See on tõhus ja kiire

Digiturundus on kõvasti odavam, kui reklaamimine mõnes teises keskkonnas, nagu näiteks televisioon, ajaleht või raadio. Kui sinu ettevõtte turunduseelarve on piiratud, kuid sa tahad sellega tegeleda, siis digiturundus on üks parimaid lahendusi. Isegi väikeettevõtted saavad läbi selle meeletult kasvada, muidugi siis, kui turundus strateegiad on asjakohased ja läbimõeldud. 

2. Investeering, mis toob tulu 

Paljud ettevõtted on kinnitanud, et digimaailmas turundamine on kasumina tagasi tulnud ehk reklaami investeeritud raha saadakse kasumina tagasi. See omakorda tähendab, et reklaamikampaania oli edukas kui seda suudeti juba ühe korra teha, tehakse seda veel. 

Miks on just digiturundus see, mis on tõhusam, kui teised platvormid? Üheks peamiseks põhjuseks on tõsiasi,  et internetis oled sa inimestele nähtav, nad näevad sinu kohta käivat informatsiooni. Kui nad näevad väärtust siis nad ka usaldavad sind.

3. Sinu konkurendid teevad seda!

Sinu konkurendid kajastavad ennast internetis ning nemad toovad enda lehele pidevalt uusi potentsiaalseid kliente läbi erinevate reklaamide. See on hea õppimis koht, eriti kui sinu konkurendid on tegelenud sellega kauem kui sina. Vaata kuidas ja mida nad teevad, tee märkmeid ja mõtle kuidas asja veelgi paremini teha. 

Lisaks on internet täis erinevaid programme, mis aitavad sul digiturunduse veelgi kergemaks teha. Osade programmidega saab koguda konkurentide kohta väga spetsiifilist infot ning nende telgitaguse hingeeluga vägagi kurssi minna. Läbi mille saad kokkuvõttes väga hea üldpildi nende strateegiatest ning, kui oskad selle “knowhow” enda kasuks pöörata oled konkurentidest sammu võrra ees! 

4. Sul on võimalus suurte brändidega konkureerida!

Konkurents erinevate ettevõtete vahel on üks raskemaid asju mida hallata, eriti kui oled turul, kus ees on juba vanad ja tuntud tegijad. Ettevõtted nagu Nike, Adidas ja Puma on loonud endale nime, mis automaatselt võidab inimeste usalduse, kuna nad on populaarsed ja tuntud brändid. Võib juhtuda, et just selliste ettevõtetega tulebki sul rindapista. 

Kuid sinu ettevõtte saab samamoodi jõuda inimesteni nagu nemad, näiteks läbi SEO ja PPC ehk “kliki turundus”.

SEO on üks hea meetod kuidas nimekate ettevõtetega konkureerida, kuna orgaanilises otsingumootoris ei saa nad osta ennast number 1 kohale, vaid ränkimine käib läbi relevantse sisuloomise. Ehk sinul, kui väikesel ettevõttel on võimalik nende kõrval konkureerida, pöörates nendest rohkem tähelepanu näiteks enda veebilehe arendamisele. Küll aga SEO loomine on kunst omaette ning maksimaalse tulemuse saavutamiseks tasub kontakteeruda sellele spetsialiseerunud ettevõttega!

Millised digiturundus võimalused on olemas?

Kuna digimaailm on niivõrd laialdaseks veninud, siis sellest tulenevalt on ka turundusvõimalusi väga palju. Kuna eelnevalt sai mainitud, et selle turundusvaldkonna alla käivad kõik platvormid, mis on seotud digitaal keskkonnaga ehk:

  • sisu turundus
  • SEO ehk orgaaniline turundus
  • sotsiaalmeedia turundus
  • email turundus 
  • B2B turundus
  • digireklaam  

1. Sisu turundus

Sisu turundus hõlmab enda all otseses mõttes sisu loomist läbi teksti ja piltide, kuid võib kasutada ka videoid ja muid võimalusi. Kui sa oled B2C “business to consumer” siis sinu kontent mida toodad võib olla erinevad sotsiaalmeedia postitused, blogid, artiklid või huvitavad videod. 

Samas, kui on tegemist B2B “business to business” ettevõttega võiks sinu poolt toodetud sisu olla erinevad õpetused/juhendid, tasuta raportid, veebinarid või hariva sisuga videod. Sisu loomisel üleüldiselt tuleks põhirõhk panna teadlikkuse tõstmisele ning tuleb jälgida, et sinu poolt toodetud kontent on relevantne ja asjakohane.

Sisuturunduse üks suur pluss on see, et läbi hea kontenti on sul võimalus oma potentsiaalsetes klientides tuua üles positiivseid emotsioone, neid motiveerida, panna tegutsema ning harida neid mingis kindlas võtmes.

Raske võib olla konstantselt uute mõtetega lagedale tulla. Ehk, et olla sisu turunduses edukas on sul vaja järjepidevust! 

2. SEO – otsingumootori turundus

Selles punktis on põhirõhk ainult sinu veebilehel ja selle jõudmine esikohale kindlate võtmesõnade alt. Asja idee on see, et kui keegi otsib Googlest näiteks sõna digiturundus agentuur, siis eesmärk on see, et sinu leht oleks seal vähemalt top 5. 

SEO üks positiivsemaid külgi on see, et see on tasuta, tuleb ainult osata kirjutada lehele sisu vastavalt märksõnadele. Lisaks kui sinu leht ilmub esilehele kliendi poolt otsitud märksõna alt, siis tõuseb juba eos sinu bränd potentsiaalse kliendi silmis kõrgemale, kui lehed kes on isegi teisel või kolmandal lehel.

3. Sotsiaalmeedia turundus

Võrreldes selliste sotsiaalmeedia kanalitega nagu televisioon ja kirjastus, on sotsiaalmeedia täielikult teisest maailmast. Selle asemel, et lihtsalt oma reklaamisõnumit inimesteni edastada on sul nüüd ka võimalus inimestega läbi turundusplatvormi tõsiselt kokku puutuda. 

Sul on võimalus kuulata nende muresi, arvamust ja arutelusi. Lisaks saab paljudel platvormidel ka reklaamida ennast tasuta, kasutades erinevaid gruppe, läbi postituste, läbi uudistevoo ja messengeri. 

Sotsiaalmeeida turundus avab palju uksi ning sinu loodud kontent võib väga kiiresti levida ja jõuda miljonite inimesteni väga väikese ajaga. Kui reklaami eest maksad, saad valida enda poolt valitud kindlad sihtgrupid, et reklaam kindlalt õigete inimesteni jõuaks!

Tähele tuleks panna pidevaid reeglite ja süsteemide muutusi, et nendega mitte pahuksisse minna. Peale selle võib tunduda lihtne asju sotsiaalmeedia postitada, kuid tegelikult nõuab ka see strateegiat ja pidevat panustamist ning võtab kõvasti rohkem aega, kui arvata oskad.

4. Email turundus

Email võib tunduda vanamoodne, kuid see on siiski üks tulusamaid ja efektiivsemaid turundusviise üldse! Eriti hea on see e-poodidele ja jaekettidele, kes teevad pidevalt erinevaid kampaaniaid ja allahindlusi. Lisaks sellele saad sa kasutada Email turundust, kui uudiste vood ehk läbi meilide on sul võimalik potentsiaalseid kliente üles soojendada läbi huvitava ja väärtusliku sisu, mida neile järiepidevalt, kuid kindla süsteemina saadad.

Kuna sul on Email list on sul võimalik oma jälgijatega pidevalt ühenduses olla ja Email list on asi mida keegi ei saa sinult ära võtta. Kui hoiad pidevalt ühendust oma listis olevate klientidega hoiad sa brändi ja kliendi vahel suhted soojana ja nad peavad sind meeles, kui neil on aeg midagi uut endale soetada.

Küll, aga on meilide saatmine väga peen kunst, kuna väga paljud meilid lükatakse prügisse, neid ei avata kunagi või kustutatakse lihtsalt ära. Loo inimestele väärtust juba algusest, kuna kui sa kaotad nad esimese meiliga oled nad kaotanud igaveseks.

5. B2B turundus ehk “Business to business marketing”

Nagu nimi ka ütleb on B2B turundus kahe ettevõtte vaheline, ehk kui näiteks  turundusagentuur müüb oma teenust mingile ettevõttele, siis on tegemist B2B tehinguga ehk põhimõtteliselt on agentuur enda teenuse teisele ettevõttele maha müünud.

Nagu iga teise turundus meetodiga on ka sellel vajalik kindel strateegia, et olla edukas. Populaarsemad B2B turundus kanalid/meetodid on blogid, SEO, sotsiaalmeedia, e-raamatud, meilid ja videos.

Põhjused miks kasutada digiturundust!

Tänu uutele ja üha arenevatele programmidele on võimalik väga põhjalikult suhelda oma jälgijaskonnaga. Sul on võimalus õppida oma vaatajaskonda väga täpselt tundma ning pakkuda neile just seda, mida nad sinult ootaksid või otsivad.

Kuna erinevad digitaalturundus platvormid on väga popiks saanud on hetkel väga lihtne jõuda oma brändiga globaalsele turule!

Vähe sellest, et potentsiaal on jõuda kiirelt suurele turule on sul kaasaegsed abimehed erinevate programmide näol, mis aitavad sul sinu kampaaniaid optimeerida nii, et sul nendest kõige rohkem kasu oleks.

Veel enam, et potentsiaali on jõuda miljonite inimesteni ainult loetud sekunditega on digiturundus väga soodne, võrreldes vanemate turundus meetoditega.

Kõige selle juures pea meeles, et inimestel meeldib ka olla sinu brändi hingeeluga kursis. Ehk selleks, et luua tugevam side sinu ja kliendi vahel, räägi neile ausalt enda telgitagustest ning kõike seda saab teha digitaalselt läbi sisu loomise.

Mis on digiturundus plaan?

Lihtsalt öeldes on digiturundus plaan üks dokument, mis kajastab väga detailselt sinu digiturundus kampaaniate teekonda, eesmärki ja mida selle täide viimiseks vaja on. On soovitatav võtta eesmärgid lahti pulkadeks ehk luua endale lühi- ja pikaajaline eesmärk. 

Mõelda tasub kindlasti milliseid kanaleid eesmärgi saavutamiseks kasutatakse, milline oleks eelarve ja mis aja peale eesmärk vaja täita on.

Kokkuvõttes saad luua endale teekonna “roadmap-i”, mis aitab sul enda teekonda jälgida. Lühidalt peaks olema eesmärk, näiteks teha oma potentsiaalsetele klientidele sinu poolt pakutud teenus/toode nii atraktiivseks, et nad armuks sellesse. 

Üks oluline punkt on jälgida, et sa looksid klientide jaoks väärtust igas planeeritud etapis.

Kõkkuvõte

Nagu aru võis saada, siis digiturunduse mõiste läheb päris laiaks, kuid ei pea olema asjatundja, et aru saada teema olulisusest. Iga ettevõte peaks sellega tegelema, kui juba ei tegele tuleks kindlasti sellega tegelema hakata, sest ilma selleta jääb väga suur potentsiaal kasutamata.

Kuna võimalusi on digimaailmas palju ja alati ei pruugi teada milline lahendus oleks just sinu ettevõttele parim, siis on väga mõistlik (kui mitte soovitatav) kontakteeruda asjatundjatega, kes tutvustavad sulle millised oleks mõistlikud võimalused ning kuidas neid kõige optimaalsemalt ära kasutada, et saavutada maksimum tulemus. Selleks ongi olemas turundus agentuurid, kes just sellele alale spetsialiseeruvad.

Alati võib üritada ka ise nuputada, kuid tihti, ilma professionaalse tiimita, joostakse üsna pea tupikusse ning seejärel kaob uks digiturundusse ja arvatakse, et sellel pole mõtet. 

Uuri millised võimalused oleks sinu ettevõttel, kuidas oma konkurentsis domineerida!

Broneeri tasuta strateegia sessioon siin!