Facebook on kahekümne esimesel sajandi kõige populaarsem sotsiaalmeedia võrgustik, mida kasutab ligi 2.4 miljardit inimest. Esialgselt oli Facebook loodud pigem õpilastele ja tudengitele, kui suhtlus platvormina, kuid praeguseks on saanud sellest aken maailma, millest võib osa saada igaüks!

Facebooki populaarsuse kasvuga kaasnesid ka suured muudatused tervel platvormil ning lihtsalt suhtluskanalist on saanud võrk, kus müüakse, suheldakse, korraldatakse üritusi ja tehakse palju muud.

Eriti kasulikuks on muutunud platvorm ettevõtetele, kellel nüüdseks on võimalus oma asju müüa ning veel enam läbi reklaami ennast ja enda tooteid turundada! Võimalusi on mitmeid alates lihtsalt postituste jagamisest ja sisu loomisest kuni maksvate reklaamideni välja!

Kui soovid, teada kuidas Facebookis reklaami teha ning milliseid võtmepunkte tuleks jälgida, siis pane tähele ning läheme asjaga süvitsi!

Facebook kui turg millel pole piire!

Räägime Facebookist, kui turundusplatvormist ning mida see üldse tähendab? Kuna kanalil on ligi 2.4 miljardit kasutajat ehk ligi 30% planeedil olevatest inimestest on Facebook, tähendab see seda, et võimalus inimesteni jõuda on meeletu. Küll aga tuleb seda teha õigesti ja efektiivselt, et asjal oleks ka jumet!

Kui rääkida, kuidas Facebook just ideaalne sotsiaalmeedia turundus viis on, siis numbrid räägivad mingil määral enda eest. Kuna kasutajaskond on väga lai, siis ilmselgelt peituvad selle massi sees ka inimesed, kes võiksid olla just sinu potentsiaalsed kliendid. Tuleb ainult osata nad üles leida ning otsida viisid, kuidas neile läheneda.

Facebook reklaami tuleks investeerida siis, kui on olemas kindel siht kuhu tahetakse jõuda ning teatakse täpselt kuidas see teekond läbida. Tuleks luua potentsiaalsele kliendile kindel ning läbi mõtestatud teekond, mille lõpus seisab sõna müük.

Nagu enne sai põgusalt mainitud on reklaami tegemis viise mitmed. Kõige lihtsam oleks asi jagada esialgu kaheks ehk on olemas tasuta võimalus ja tasuline võimalus. 

Tasuta Facebooki reklaami mõeldakse suurespildis pideva sisu loomise all ning selle jagamist inimestega. Sisu loomise juures on oluline, et sul oleks olemas eelnevalt mingi jälgijaskond kellele oma postitused suunata. Veel kaugemale on sul võimalik jõuda nii, kui inimesed sinu sisu oma sõprade ja tuttavatega edasi jagavad.

Teine ning palju efektiivsem meetod oleks kasutada tasulist reklaami ehk inglise keeles “Facebook Ads.” Reklaam küll on tasuline, kuid annab palju paremat tulemust, kui lihtsalt postituste jagamine. Küll aga selleks, et reklaami teha kasumlikult on vaja läbimõeldud süsteemi, et suunata reklaam õigete inimesteni ning mitte kulutada raha ebaotstarbekalt.

Kasutada saab veel teada tuntud kurikuulsat “boost” nuppu, kuid 9/10st ei too see soovitud tulemust ning tekitab lihtsalt negatiivse emotsiooni.

Peale kõike seda võib tekkida küsimus kuidas Facebookis reklaamida, kuid toome kohe mõned näited.

Erinevad reklaami loomis võimalused

Kui tekib küsimus, kuidas Facebookis reklaami teha, siis üldstruktuur jaguneb kolmeks lihtsaks osaks. Valikus on võimalus luua “bränd awarenessi”, et jõuda oma ettevõtte tegemistega inimesteni, kes sinust midagi kuulnud pole.

Teiseks võib välja tuua “consideration” faasi, ehk koht, kus eesmärk võiks olla tõsta inimeste teadlikkust sinu tootest või teenusest ning läbi selle potentsiaalseid kliente soojendada.

Viimase sammuna saame välja tuua faasi, kus toimub müük. Saad seadistada üles reklaamid, mis näiteks jälgivad sinu CPC-i “Cost Per Conversion” ja ROAS-i “Return Of Ad Spend” tänu millele saab reklaami vastavalt edasi optimeerida.

Loo kampaania vastavalt eesmärgile

Facebooki reklaam tuleks luua vastavalt kampaania eesmärgile, olgu selleks saada rohkem liikuvust, video vaatamisi või rakenduse ehk äppide installimisi. 

See kõik on oluline, sest kui reklaami sisu ja eesmärk sobivad omavahel kokku, on loodud kõik eeldused parima tulemuse saavutamiseks. Kuna Facebook teenib rohkem raha just siis kui sina teenid raha, siis annab platvorm endast kõik, et reklaam jõuaks õigete inimesteni.

Kui valid kampaania eesmärgiks video vaatamised, siis Facebook viib su reklaami esmalt inimesteni, kes reaalselt võiks ka sinu videot vaadata! Läbi selle tagab ka platvorm, et sinu reklaami suunatud raha paigutatakse õigete inimeste alla ning kasutegur oleks maksimaalne.

Muidugi, et kõige täpsemalt teada, milline video töötab paremini ja milline on veidi kesisem, tuleb testida, sest mitte testimine võib vahest väga kalliks maksma minna. Investeeri paar lisa eurot alguses, et seda viga vältida.

1. Liikuvus ehk “Traffic” 

Üks kõige lihtsam kampaania, mille eesmärk on lihtsalt mingi kindla veebi- või maandumislehe liikuvuse tõstmine. See tähendab seda, et eesmärk on tuua rohkem potentsiaalseid kliente oma veebilehele.

2. Lead generation

Eesmärk on leida üles inimesed, kes võiksid olla just sinu tootest/teenusest huvitatud ning teha neile pakkumine. Üks suurim viga, mis ettevõtted siin teevad on see, et räägitakse ainult iseendast ja oma tootest.

Üks hea nipp kuidas rohkem potentsiaalseid kliente sisse tuua on luua inimestele väärtusliku sisuga kontent. Vastutasuks annavad nad sulle oma nime ja meili ja ongi olemas inimene keda tulevikus edasi soojendada.

Lisaks kui nähakse sinu antud “tasuta raportis” reaalset väärtus oled kliendi silmis suure sammu teistes eespool.

3. Video vaatamised

Lihtne ja loogiline viis, kuidas inimeste tähelepanu püüda läbi sinu loodud video. Video peaks olema intriigi üleskutsuv ning mingis mõttes unikaalne, et paista silma oma konkurentidest. 

Videod on üks imeline koht kus näeb ära kohe alguses, kui soe su klient on. On võimalik saada inimesi vaatama pea 60 minutilisi videoid ligi 20 sendi eest. Võta nüüd moment ja mõtle, keegi veetis tund aega sinu brändiga ainult kahekümne sendi eest, imeline kas pole?

4. Rakenduse allalaadimised “App intalls” 

Kui sinu reklaami eesmärk on saada inimesed sinu rakendust alla laadida, siis kasuta seda. Reklaam luuakse Facebooki poolt just nii, et inimesel oleks võimalikult lihtne sinu äppi oma telefonis või arvutis alla laadida.

5. Konversioon ehk Conversion 

Kui eesmärk on selle reklaamiga müüa ning teha suuri numbreid, siis kasuta just seda võimalust. Facebook loob sulle vajalikud seadistused ette ära, mis aitavad sul jälgida olulisi parameetreid, mis on müügi puhul väga tähtsad. Lihtsamad oleks näiteks ROI “Return of Investment” ja CPP “Cost per Purchase” 

6. Brand awareness 

Hea viis kuidas jõuda uute inimesteni, ehk külmade klientideni. Kui valid õige sihtgrupi ning idee on mõtestatud on sul võimalik juurde tuua väga palju potentsiaalseid uusi kliente, kes esmapilgul ei pruugi veel nii huvitatud olla.

Kuid selles ongi olemas müügisõnumi teised faasid, mis teevad inimesest kliendi, kes on valmis kohe ostma!

Testi erinevaid reklaame

Ülal tõime välja mõningad ideed mille najale kampaaniad rajada ning miks on tähtis valida Facebook reklaamile õige eesmärk. Peale selle, kui oled endale reklaami eesmärgi lahti mõtestanud on aega alustada.

Nagu me kõik teame, siis reklaam ilma hea sisuta ei müü ning selleks tuleb testida omavahel erinevaid võimalusi. Kuna sa oled esimene inimene, kes enda reklaami näeb, siis see on koht kuhu suunata enda aega, et algus oleks võimalikult efektiivne.

Kui arvad, et piisab ainult 2-3 erinevast pildist ja sinna lisanduvast tekstist, siis tegelikult eksid. Nagu eelnevalt mainisime, siis mitte testimine võib kalliks maksma minna, sest reklaam, mis töötaks teistest näiteks 3 kuni 4 korda paremini on ainult ümbernurga. 

Loo erinevaid pilte koos erineva sisuga, vaata ja jälgi millised töötavad ning võrdle teistega. Paremini töötavad reklaamid optimeeri vastavalt vajadusele ning katseta edasi, kuniks leiad selle õige! 

Facebookis on odav reklaamida

Arvestades seda, et platvormil on üle 2.4 miljardi inimese on Facebookis reklaamida vägagi mõistlik, just arvestades selle hinda! Kui võrrelda Facebooki Googlega, kui on soovi turundada ennast läbi video, siis leiad üsna pea, et Facebookis ennast videoga reklaamida on odavam kui Youtubes.

Täpset Facebooki reklaami hinda ei leia sa mitte kusagilt, kuna see sõltub nii paljudest erinevatest faktoritest, mis reklaami loomuliku kulgu mõjutavad. Täpse hinna saad alles siis, kui oled oma reklaami aktiivseks teinud ning näed juba tulemusi.

Küll aga jääb keskmiselt ühe kliki hind umbes 1.7 dollari juurde . Facebooki reklaam sõltub tegelikult päris mitmest tegurist, kui ennast teemaga kurssi viia on sul võimalik, anda endast kõik, et reklaam tuleks võimalikult optimaalse hinnaga.

Kui natukene rohkem asjaga süvitsi minna, siis on olemas võimalusi, kuidas viia hind reklaamide puhul erakordselt madalaks, mis tuleb eriti kasuks erinevate reklaamide testimise juures.

Tegurid, mis mõjutavad reklaami hinda

Faktoreid millest sinu reklaami hind sõltub on mitmeid, kuid käime läbi hetkel 5 olulisemat punkti, millele saad keskenduda juba täna!

1. Sinu sihtgrupp

Sihtgrupp, kus on suurem konkurents ja nõudlus on ka kallim reklaami teha. Peamised faktorid mis siin hinda mõjutavad ongi pakkumine ja nõudlus. 

Et seda vältida, mine oma sihtgrupiga spetsiifilisemaks ja kitsamaks. Kindlam sihtgrupp tähendab vähem inimesi ja väiksemat konkurentsi.

2. Reklaami eesmärk

See on koht kus erinevad viisid mõjutavad hinda vägagi erinevalt. Näiteks, kui võrrelda omavahel müüki ja lihtsalt brändi reklaamimist siis niisama ettevõtte turundamine on kõvasti odavam kui teha “conversion” kampaaniaid.

3. Konkurents

Vaieldamatult on see üks peamisi faktoreid, mis mängib reklaami hinnas olulist rolli. Kõige lihtsam teemat seletada oleks nii, et kus suurem nõudlus seal ka rohkem pakkumisi. Mida rohkem pakkumisi, seda kõrgem hind, et püsida pildil.

Hind sõltub suuresti konkurentsi suurusest ning palju on nõus sinu kaasvõistlejad reklaami alla raha panustama.

4. Reklaami ajastus

Ühed asjad, mis võivad ootamatult hinnad sassi ajada on erinevad tähtpäevad ja pühad. Näiteks Facebooki reklaami hind pidevalt kasvab juba, kuid enne jõule ning sama kehtib ka teiste puhkuste ja pühadega.

Lisaks sellele mõjutab veel, mis nädalapäeval sa reklaamid ja mis tundidel antud päeval.

5. Reklaami relevantsus

Relevantsus näitab seda, kui asjakohane on reklaam sinu poolt valitud sihtgrupile. Kui inimesed vaatavad sinu reklaami ja ka klikivad sellele ning tunnevad selle vastu huvi, siis relevantsus skoor tõuseb. 

Kui aga inimesed ei pea sinu reklaami asjakohaseks ning ignoreerivad seda, siis sinu reklaam kaotab relevantsust ning skoor läheb alla. See on oluline, sest kui sinu skoor on kõrge, siis sinu reklaam ka Facebooki algoritmi poolt soovitatud ning hind võib tänu sellel tulla kõvasti odavam.

Suurimad vead mida reklaami luues tehakse

Tihti kuuleme väiteid, et Facebooki reklaam ei tööta ja sellel kõigel pole mõtet. Hiljem, kui hakkame asja põhjalikumalt uurima tuleb välja, et tegelikult tehti asja ilma mingisuguse eeltööta ning loodeti jõuda kiiresti tippu.

Selleks, et Facebooki reklaamidega olla edukas, tuleb alustada plaaniga ning kogu enda teekond vägagi mõtestatult kirja panna. Just nii tekib sul arusaam asjadest, mis esmapilgul võisid kahe silma vahelt läbi lipsata.

Vaatame üle millised on peamised probleemid ja vead millele reklaami luues ei keskenduta! 

Reklaami eesmärk on seadistamata

See on asja alustala ning ilma selleta kaugele ei purjeta. Tuleb endale selgeks teha,  mis on loodud kampaania eesmärk ning kuhu sellega jõuda tahetakse

Kui eesmärgiks on jõuda inimesteni läbi video, siis vali video kampaania. Kui suunad reklaami valele eesmärgi peale, siis Facebook ei leia sinu eesmärgile parimat publikut.

Sätesta oma reklaamile eesmärk ning loo oma kampaania vastavalt sellele!

Ei tunta oma sihtgrupp

Üks peamine probleem on see, et reklaam läheb valele publikule. Selleks võib olla põhjuseid mitmeid, üks näiteks võib olla see, et sihtgrupp on liiga lai ning reklaami näevad inimesed, kes sellest tegelikult huvitatud ei ole. Sellega tapame juba algusest saadik reklaami relevantsust ning varsti võib negatiivsus kajastuda hinnas.

Paljud turundusagentuurid keskenduvad ainult sellistele küsimustele, kus elab minu klient, kui vanad nad on, ja mis soost. Ei saa väita, et lähenemine oleks vale, kuid kui tahame asjale läheneda professionaalsemalt siis esmalt tuleks turule läheneda teisiti.

See mis meid tegelikult huvitab on see, millised probleemid nendel inimestel on, millised on nende saladused, mured ja valukohad ning kuidas me neid lahendada saame läbi enda toote või teenuse!

Asjale nii lähenedes paistad sa juba eos välja hallist massist ning keskendud oma kliendile, mitte ise endale!

Ei testita erinevaid reklaame

See on koht kus enamus inimesed loodavad raha kokku hoida, mis on tegelikkuses kajastub hoopis teisiti. Lisaks sellele arvavad paljud inimesed, et teavad milline kontent nende publikule peale läheb, mille vastu enamasti ka eksitakse.

Soovitatav on teha ühes reklaamist vähemalt 4 kuni 5 erinevat versiooni. See hõlmab endas reklaami visuaalselt, kui ka teksti poolt, ehk kombineeri omavahel erinevaid pilte, tekste ja videosi!

Lisaks lihtsalt kombineerimisele pööra tähelepanu ka sisule ning jälgi milline sisu on mingi müügi etapis kõige tulusam. Sisu loomisel on sul täiesti vabad käed, ole ainult loov ja testi!

Mitte testimine võib minna väga kalliks maksma, vahest on idee, mis töötab, mõne reklaami kaugusel ning see võib tuua lausa 4-5 korda paremaid tulemusi kui teised. Kui oled leidnud selle “winner” reklaami, optimeeri ka teised kampaaniad sarnaselt sellele ning testi edasi. 

Taasturunduse mitte kasutamine (“retargeting”) 

Kui kasutad Facebooki reklaami, siis üks rusikareegel on teha selgeks endale, mis asi ja kuidas käib antud platvormil taasturundus! See on ääretult oluline, kuna läbi selle suunad sa reklaami õigete inimesteni ja ei kuluta raha ebaotstarbekalt. 

See on tegelikult Eestis ettevõtluses suur probleem, millele ei pöörata rõhku, ligi 90% ettevõtetest Eestis ole kuulnud või ei kasuta taasturundus võimalust.

Selleks, et taasturundust üldse teha on vaja esmalt oma kodulehele või maandumislehele installida Facebook pixel, mis aitab sul leida õigeid inimesi ning annab infot kes mida sinu veebilehe peal tegi ja kus aega veedeti.

Lihtsamad taasturundus nipid oleks turundada inimesi, kes on külastanud kodulehte mingi aja vältel, käinud mingil konkreetsel alalehel või lisanud asju ostukorvi, kuid pole ostu lõpetanud. 

Soovitatav on kasutada inimesi, kes on sinuga kokku puutunud vähemalt 30 päeva jooksul. Võib minna ka ajaliselt kaugemale, näiteks 90+ päeva, kuid siis pole tegemist enam nii soojade klientidega ning nad ei pruugi sind mäletada.

Reklaami loomine on kunst millesse tuleb pühendada aega

Käisime üle peamised olulisemad punktid mida reklaami luues tuleks arvesse võtta. Rääkisime põgusalt, kuidas kujunevad erinevate reklaamide hinnad, millised võimalused üldse Facebookis reklaamimiseks olemas on ning sukeldusime veel põhilistesse vigadesse, mida kiputakse tegema.

Usume, et said mingil määral ülevaate ning oled targem tulevaste reklaamide loomisel. Reklaamide loomine on tõepoolest kunst millesse tuleb aega pühendada, sest õiget reklaamide leidmine on teekond mis ei lõppe kunagi.

Alati on uusi võimalusi, lahendusi ja võtmekohti millele tähelepanu pöörata ning kuidas saaks asja paremini, kuid suurespildis jäävad põhimõtted samaks.

Kui oled huvitatud kuidas Timeffect teie ettevõttele reklaamiga läheneks siis ära mõtle, sest kaotada pole midagi!

Võta meiega ühendust ning lepime kokku tasuta strateegia sessiooni, kus tutvustame kuidas antud teemaga teid aidata saame ning milline oleks meie visioon.