Üks enim levinumaid küsimusi, mis seoses SEO-ga tekib on: “Kui kaua läheb aega, et näeks tulemusi”.
Iga ettevõte soovib ju teada ja näha, kuidas mingi investeering tulemusi on toonud ning kas üldse on mõttekas sellesse tulevikus edasi investeerida.
Nagu me teame, siis orgaaniliselt otsingumootoris kasvamine ei ole kaugeltki sarnane tasulise Google reklaamiga, kus tulemused tulevad valguskiirusel, kui reklaam on edukalt üles seatud ja töötab.
Siiski on pikemas perspektiivis orgaaniline liikuvus palju kasulikum ja mõistlikum investeering ning selles artiklis anname sulle täpse ülevaate, mis aja pärast võib tulemusi oodata.
Püsi lainel ja hakkame pihta…
Mis on SEO?
Lihtsas keeles tähendab see lehekülje optimeerimist vastavalt otsingumootorile. Ehk lehekülg optimeeritakse ümber ning tulemusena hakkab leht otsingumootoris naturaalselt kasvama.
Läbi selle kasvab lehekülje nähtavus ning üha rohkem inimesi leiab sind üles ning külastab sinu lehte. Mida nähtavam sinu lehekülg inimestele on, seda rohkem uusi külastajaid ja jälgijaid suudad koguda.
Mis omakorda viib sellen, et lehekülg muutub Google silmis autoriteetseks ning ka Google soovib, et rohkem inimesi näeks sinu poolt toodetud huvitavat sisu.
Kuidas see töötab?
Otsingumootorid kasutavad nö “roboteid” kes ronivad süsteemis mööda erinevaid veebilehti ringi kogudes andmeid. Kõik kogutud andmed pannakse indexisse, mida võib võrdsustada, hiiglasliku raamatukoguga kuhu kogutakse veebilehti.
Järgmisena uurivad erinevad algoritmid ja süsteemid erinevaid lehti, võttes arvesse sadu erinevaid ränkimis faktoreid, et aru saada millised lehed peaksid ilmuma eespool ning millised pigem teiste taha varju jätta.
Selle “raamatukogu” pidaja, teab täpselt, kus kohast leida vastus sinu poolt küsitud küsimusele ning ulatab sulle täpselt need veebilehed, mis on kõige relevantsemad sinu küsimusele.
Erinevalt Google reklaamist ei ole võimalik paremate orgaaniliste tulemuste eest maksta. Mis tähendab, et oma ala eksperdid peavad lehekülje optimeerimisel ja “rankimisel” palju vaeva nägema.
Kogu süsteem on disainitud ja üles ehitatud nii, et inimene leiaks oma märksõnale kõige relevantsemad vastused ning just see ongi eduka optimeerimise eesmärk. Olla nende samade “oluliste” märksõnadega (mida inimesed sinu kohta otsida võiks) esilehel.
Kui kaua tuleks oodata tulemusi?
Kui sa oled juba otsingumootori optimeerimisega natukenegi kursis siis tead, et tulemused ei tule üleöö.
Keskmiselt oodatakse reaalseid tulemusi alles 4-6 kuu pärast, kuid on ka erandeid kus tulemused tulevad kiiremini (või kauem…paljukist oleneb konkurentsist, lehe autoriteedist jne…). Kui aga su peamine eesmärk ongi jõuda tulemusteni võimalikult kiiresti, siis oled kahjuks valel teel.
Soovitatav on prioriteediks võtta endale rahulik ja pikaajalisem teekond kuna kiirustades võid sa oma veebilehele viga teha. See kui mingi veebileht väga kiiresti tõuseb on Google jaoks äratuskell ning asja hakatakse koheselt uurima ning tagajärjed võivad olla valusad.
Meelde tuleks jätta, et edukas kodulehe optimeerimine on pikaajaline protsess ning lehekülje rahulik “rankimine” toob kokkuvõttes palju paremaid tulemusi, ilma lehekülge ohtu seadmata.
Lehekülje SEO seadistamisel tuleb arvesse võtta hästi palju erinevaid faktoreid ning kindlasti peaks meeles pidada seda, et kogu protsess ei ole ühekordne tegevus. See on investeering, mis vajab pidevat hooldust, kuid tasub ennast mitme kordselt ära.
Sellepärast ei saa ka öelda kindlat ajavahemikku millal asi hakkab jumet võtma. Keskmiselt läheb umbes 6-12 kuud, et näha häid ja kvaliteetseid tulemusi.
Mis mõjutavad SEO tulemusi?
Nagu eelnevalt mitmeid kordi sai öeldud, et tervet optimeerimis protsessi mõjutab väga palju erinevaid tegureid.
Nüüd aga lähme teemaga veidi täpsemaks ning vaatame, mis on peamised 6 põhjust, mis enim otsingumootori tulemusi mõjutavad.
1. Lehekülje autoriteetsus ja vanus
Suures pildis ei ole domeeni vanus SEO tähenduses nii suur faktor. Pole erilist vahet, kas sinu leht on eksisteerinud 6 kuud või koguni terve aasta.
Seni kaua kuni oled pildis olnud vähemalt mõned kuud, siis oled omadega väga heas kohas ning muretsemiseks pole põhjust, sest õigete seadistuste juures oled sa juba siis mingil määral otsingumootoris nähtav.
Siiski on üha rohkem uuringuid tähendanud seda, et domeenid mis on vanemad, suudavad SEO teenustest kiiremini kasu lõigata.
Seda kõike just sellepärast, et vanematel lehtedel on rohkem “backlinke” mis loovad veebilehele rohkem usaldust. Loomulikult on sul võimalik ka uue lehena kiiresti oma “backlingid” üles ehitada, kuid seda tuleb teha ausalt.
Lisaks sellele tekivad tagasi viivad lingid (backlinks) naturaalselt üle aja. Sul tuleb ainult luua väärtusliku sisuga kontenti ning seda edukalt inimeste seas turundada.

2. Linkide ehitamine
Linkide ehitamine on väga ajakulukas protsess, kuid siiski hädavajalik, et näha härra Google silmis kompetentne välja.
Peale selle on soovitatav hoida eemale igasugustest linkide skeemimisest ja kahtlaste (kuid kiirete) linkide loomisest. Sellised lingid toovad lõpp pildis ainult häda kuna Google silmis on see vargus ning sellele järgnevad karmid karistused.
Parim viis ausate linkide ehitamiseks on pidev kvaliteetse sisu loomine ning sellega uute inimeste haaramine.
Soovitatav on kasutada sotsiaalmeedia abi oma sisu turundamisel. See on üks lihtsamaid viise, kuidas viia oma kirjutatud artiklid ja blogid inimesteni, kes võiksid sellest reaalselt ka huvitatud olla.
Lisaks on kaval lõigata suuremad artiklid väikesteks juppideks, tehes lühemaid postitusi. See tagab selle, et saad teha ühe suure teema kohta näiteks 4-5 erinevat pisemat postitust.
Hoiad sellega esiteks iseenda aega kokku, sul jagub kvaliteetset sisu pikemaks ajaks ning mis kõige tähtsam, sa saad keskenduda ka muudele teguritele, mis sinu veebilehe otsingumootoris nähtavaks teevad.
Ühtlasi ei ole mõtet linkidega hulluks minna. Rohkem linke ei tähenda sulle kohest edu.
Fookus tuleks suunata pigem linkide kvaliteeti, sest madala kvaliteediga lingid võivad sinu veebilehele teha rohkem kahju kui kasu.
3. Lehekülje disain ja struktuur
Ühed suured tegurid sinu veebilehe “rankimisel” on lehe disain ja struktuur.
Kui nendele kahele ei ole rõhku pandud, siis tulemusena võib kannatada sinu veebilehe nähtavus otsingumootoris.
Mobiili jaoks õige disaini valimine on kriitilise tähtsusega, kuna üle poolte inimestest otsib tänapäeval asju just oma nutitelefonist.
Lisaks sellele muutis Google mobiili vaate kõrgemaks prioriteediks, kui arvutist. See tähendab seda, et Google robotid hakkavad esmalt mobiilidele optimeeritud lehti kontrollima.
Seega, kui sinu mobiilivaade on kesine, siis võid oodata ka vastavaid tulemus otsingumootoris.
Võta hetk ja testi oma veebilehe mobiilisõbralikuks SIIT!
Kui sinu leht on lõpuks mobiilisõbralikuks optimeeritud, võid näha aeglast, aga stabiilset kasvu otsingumootori tulemustes.

4. Võtmesõnade valimine ja konkurentide analüüs
Oma konkurente analüüsides võid väga palju õppida ning seda eriti neilt, kes hetkel turgu domineerivad.
Sa küll ei saa nende nö “saladusi” kopeerida, küll on sul võimalik saada juurde uusi mõtteid, millega oma strateegiat täiendada.
Konkurentide analüüs annab sulle parema ülevaate SEO analüüsiks. Lisaks on sul võimalik leida paremaid võtmesõnu, millega oma turul silma paista.
Analüüsimine võtab küll aega, kuid hea uudis on see, et pikas perspektiivis hoiad sa sellega väga palju aega kokku. Järgides oma konkurente on sul võimalik luua reaalseid strateegiaid, mis viivad sind ka reaalsete tulemusteni.
See tähendab seda, et sa ei pea hakkama ratast leiutama vaid võid autoga sõita mööda kiirteed, mis viib sind soovitud tulemusteni.
Õnneks, on olemas hästi palju erinevaid tööriistu mida saad analüüside tegemiseks kasutada, nagu näiteks SEM RUSH ja SpyFu.
5. Sisu analüüsid
Sisuanalüüsid on ühed peamised SEO “rankimise” alustalad ning ilma nendeta ei ole võimalik kvaliteetselt lehekülge optimeerida.
Elu on näidanud, et ainuüksi sisu loomise strateegia võib tõsta orgaanilist nähtavust ja liiklust vähemalt 8% või rohkem.
Nagu me kõik teame, siis kvaliteetne ja asjakohane kontent toob palju paremaid tulemusi, tõstab lehekülje autoriteeti ning ühtlasi on võimalik läbi selle ka ehitada linke.
Kui sul hetkel puudub strateegia, siis võta aega, istu maha ning hakka mõtlema, sest ilma korraliku strateegiata muutub sinu elu ühel hetkel väga raskeks.
Tekste ja sisu planeerides võtta arvesse ka Google “rankimis” faktorid ning võtmesõnad millega otsingumootoris esile tulla.
6. Konkurents
Turud, kus konkurents on madal on oodata ka kiiremaid tulemusi. See tähendab endast näiteks väiksemaid ettevõtteid, kes ei SEO teenusesse investeerinud, või siis märksõnasi millel konkurents on madal.
Kui sul tekib tunne, et võiks siseneda väga suure konkurentsiga turule siis varu aega ja raha, sest esilehele jõudmiseks võib aega minna kuni 2 aastat või isegi rohkem.
Selleks tuleb samuti teha põhjalik analüüs ning arvesse tuleks võtta ka see, kuidas sinu konkurendid on nende praegustesse positsioonidesse üldse jõudnud ning mida nad teevad, et selles positsioonis püsida.

7. SEO iseärasused
Palju ettevõtted alahindavad seda, kui palju aega ja raha on vajalik selleks, et luua oma veebilehele edukas ja kasumlik SEO.
Ainult harva juhtub seda, et saavutatakse edukad tulemused näiteks esimese kolme kuuga. Isegi siis, kui sinu eelarve on suur ning investeerid palju. See kõik muidugi sõltub turust ja seal esinevast konkurentsist.
Me oleme näinud ettevõtteid, kes alustavad ning peale esimest 2-3 kuud viskavad püssi põõsasse ning annavad alla. Kui küsida miks, siis tihti öeldakse, et ei nähtud soovitud tulemusi.
See annab märku sellest, et oodati ebareaalseid tulemus, kui sa ei suuda luua eelarvet vähemalt 6-12 kuuks, siis on soovitatav panna see raha kuhugi mujale. Lihtsalt mõneks kuuks investeerimine võrdub praktiliselt raha tuulde viskamisega.
See võib tunduda hetkel karm ja hirmuäratav, kuid õnneks on Eestis lood veidi teisiti.
Kuna Eestis ei pöörata sellele veel nii palju rõhku ning ei teata selle olulisusest, siis on võimalik saavutada häid tulemusi hetkel veel ka väiksema eelarvega.
SEO optimeerimine on pikaajaline investeering oma ettevõtte turundusse ning seda ei tohiks võrrelda reklaamiga, kus on võimalik hüpata esilehele üleöö!
Sellegipoolest, on investeering palju kasumlikum ning pikas perspektiivis hoiad kõvasti raha kokku, sest otsingumootori optimeerimine on ettevõttele üks parim investeering mis õigustab ennast igati ära.
Kokkuvõte
Selleks, et otsingumootoris oma lehekülje tõusu näha, tuleb eelnevalt näha vaeva ja panustada aega ning kokkuvõttes on see pikk protsess.
Kui sa mõtled, kas see kõik oleks kasulik ka sinu ettevõttele, siis ära oota vaid võta ühendust eksperdiga.
Paljud digiagentuurid pakuvad erineva sisuga SEO koolitusi.
Timeffectis algab kõik täiesti TASUTA SEO auditist, milles käime koos sinuga üle sinu ettevõtte veebilehe ning räägime täpselt millised võimalused esinevad.
Seda auditit võib võrrelda, kui väikse SEO koolitusega, sest saadame sulle ka mõned materjalid mis aitavad sul teema kohta teadlikkust tõsta.
Vaata lähemalt ning võta ühendust juba TÄNA!