Tänapäeval peaks igale ühele selge olema, miks on vajalik olla sotsiaalmeedias nähtav. Sinu veebileht ja sotsiaalmeedia on justkui sinu ettevõtte digitaalne visiitkaart, mis annab külastajale esmamulje sinu brändi tegemistest.
Kuna üha rohkem inimesi kolib oma tegemistega ümber interneti avarustesse, siis tuleb ka sul seal kohal olla. Meeles tuleb pidada seda, et ainuüksi eksisteerimisest ei piisa, lehtedele tuleb pidevalt toota ja lisada relveantse sisuga kontenti.
Sisu peab olema asjakohane ja sobima kokku sinu sihtgrupi ja jälgijatega. Sotsiaalmeedias postitamisega on võimalik tõsta enda ettevõtte autoriteeti ning kasvatada oma jälgijaskonda märkimisväärselt kiiresti.
Milliseid sotsiaalmeedia postitusi teha?
Postituste peamine eesmärk peaks olema suunatud väärtusliku sisu loomisele, läbi mille kasvaks ettevõtte tuntus ning mille läbi õpite ise paremini tundma enda sihtrühma või müügisõnumi loomist.
Läbi postituste on võimalik veel tugevdada brändi ja kliendi vahelist suhtlust ning ka kaubamärgi lojaalsust. Ära postita siis, kui sul pole midagi postitada, jäta parem vahele ja postita hiljem.
Oluline on luua postitusi, mis pole sisutühjad, kuna nendega kaotad inimese huvi. Lihtne näide on email turundusest, kus meilide tulevane edu sõltub ainult esimese meili esimestest ridadest. Kui meil on asjakohane ja hästi kirjutatud loetakse meile ka tulevikus, kui ei loeta, siis oled kaotanud potentsiaalse kliendi.
Kui lood sisu tühiseid postitusi, mis ei tekita inimestes huvi, inimesed ei käi enam sinu lehel, või ei jälgi sind nii nagu ennem, siis kannatab ka koduleht. Sotsiaalmeedia algoritmid jätavad ka tulevikus sinu tegemised tahaplaanile, sest arvuti jaoks see pole enam inimeste seas relevantne.
Parimad postitused on teema kohased ja loovad sisu, mis annavad edasi väärtust. Need postitused ei ole reklaamiga üle küllatud ning on räägitud teemast ausalt nii nagu on! Variante kuidas postitusi teha on mitmeid, kas näiteks video, pildi või teksti kujul.
Nende kolme vahel joon tõmmata on raske, sest kõik on head, kui neid õigesti kasutada! Üldiselt on selline reegel, et mida lühem postitus, seda parem. Selles on mingil määral tõtt, kuid kui suudad oma postituse kirjutada nii huvitavalt, et see lausa sunnib inimese lugema, siis pikem postitus on igatahes väärtuslikum.
Erinevad sotsiaalmeedia postituse variandid

See on nüüd koht, kus praktiliselt puuduvad reeglid ja piirid. Nii kaua kuni suudad toota relevantsest sisu, mis haarab endaga inimesi ja paneb nad mingil määral tegutsema, oled heades kätes.
Selleks, et sinu elu veidi kergemaks teha toome välja mõned variandid, mida saad ka enda brändil ära kasutada.
1.Küsi inimestelt küsimusi!
Inimestele meeldib oma arvamust avaldada, nii et küsi neilt küsimusi. Sotsiaalmeedia postitused, milles kutsutakse üles inimesi vastama mingitele küsimustele, on ideaalne viis panna nende hetke tegevused korraks pausile ning suunata nende fooksu 100 protsendiliselt sinu brändile!
Küsi küsimusi, mis panevad inimesi mõtlema ning tahtma oma arvamust avaldada! Ole loov, erinevate küsimuste küsimine on ideaalne viis, kuidas tõmmata inimeste tähelepanu!
2.Visuaalsed tsitaadid
Nii lihtne, kuid samas vägagi efektiivne asi mida teha. Me kõik oleme kuulnud mõnda “Inspirational Quote-i” ehk postita aeg ajalt motiveerivaid lööklauseid ning lisa sinna juurde mõni pilt! Selliseid pilte on täis terve internet, vaata ringi ja leia see õige.
Pilt lisab sõnadele jõudu ning võib tekitada sinu jälgijates vägagi tugeva positiivse tunde! Kui soovid asja veel kaugemale viia, kasuta mõnda positiivset tagasisidet. Lisa tekst koos pildiga ja ürita teha nii kvaliteetne postitus kui võimalik. Kasutades mõne kliendi tagasisidet lood juba uue tulevase potentsiaalse kliendi silmis “Social Proof-i”.
3.Videod
Uuringud on näidanud, et video postitamine on üks populaarsemaid viise, millega püüda inimeste tähelepanu. Videod ei tohi olla igavad ning nendesse tuleb panustada, ehk töötlus kuidas video kokku pannakse mängib suurt rolli.
Video loomisel on samuti ettevõttel täiesti vabad käed, videosid võib postitada naljakatest reklaamidest kuni klientide tagasisideni. Jälgi, et videol oleks olemas subtiitrid, sest nii saavad inimesed vaadata seda ka ilma hääleta.
Videod peaksid olema pigem lühikesed ning tähelepanu haaravad. Kuna sotsiaalmeedias hakkavad osad videod automaatselt mängima, siis tee kindlaks et esimesed 5 sekundit sinu videost oleksid haaravad ning kutsuks inimest vaatama.
4.Erinevad küsitlused
Küsitluste loomine on väga hea viis, kuidas kaasata oma jälgijaskonda ning panna nende sotsiaalmeedia surfamine korraks pausile. Seda veel eriti siis, kui suudad mõelda välja mingid huvitavad küsimused, millele ka inimesed ise vastuseid näha tahavad.
Kui sotsiaalmeedias postitada küsitlusi, siis tuleb meeles pidada, et nende loomine on igal platvormil veidi erinev. Siin on teile mõned näited.
- Facebook – Küsitlusi saab luua brändi lehel, gruppides või “storyides” . Lisaks saad lisada küsimusele veel mingi GIFi või pildi, mis muudab postitust atraktiivsemaks. Lihtsuses peitub võlu ning võid vastuse variantideks panna ainult “Jah” või “Ei”.
- Twitter – Võrreldes Facebookiga, kus on ainult kaks valiku varianti, saab Twitteris lisada mitmeid ning küsitlused saavad maksimaalselt kesta 7 päeva. Peale seda ei saa inimesed enam vastata, kuid näevad küsitluse tulemusi ja milline valik osutus populaarseimaks.
- Instagram – Instagram sarnaneb Facebookiga, kus küsitlusi saab luua “storyides”. Küsida saad ükskõik mida, kuid vastuse variante saab ainult kaks olla.
5.Linkide jagamine
Oma enda veebilehe promomine läbi lingi jagamise sotsiaalmeedia platvormil, on hea viis kuidas oma lehele rohkem liiklust tuua. Siiski jälgi, et sa seda liiga tihti ei teeks.
Kuna linkide jagamine on suhteliselt ebapopulaarseks saanud ja paljud panevad oma lingid kohtadesse, kus inimesed kogemata sellele vajutavad ning selle tõttu võib see mõnes inimeses kutsuda üles pahameelt. Siiski vahetevahel on linkide jagamine täiesti okei ja mõistlik tegevus.
6.Jaga arvamust oma populaarsetest teemadest
Hoia silmad lahti ning ole kursis trendidega, mis sotsiaalmeedia ja üleüldse maailmas toimuvad. Kasulik on vahest oma arvamust osade teemade kohta jagada. Ühtlasi on kasulik ka luua postitusi tulevatest puhkustest ja pühadest.
Soovitatav on eemale hoida poliitikast, juhul kui sa ei soovi, et sind pannakse pooli valima. Oma privaat kontol võib seda teha, kuid soovitatav on enda bränd sellest mängust välja jätta.
Põhilised vead mida sotsiaalmeedias postitamisel tehakse

Sotsiaalmeedias postitamisel tuleb vältida halva sisu loomist, sest nii võid vee peale tõmmata kogu raskele tööle, mis sa oma brändi jaoks teinud oled. Järgnevalt toome välja mõningad vead mida saad tulevikus vältida.
1.Reklaami üleküllus
Üks suurimaid vigu on liigse reklaami postitamine. Tihti arvatakse, et see mis on brändi jaoks väärtuslik on ka kasulik vaatajaskonnale ja potentsiaalsetele klientidele.
Liigse reklaamiga juhtub see, et kasutatakse oma sotsiaalmeedia platvormi ainult müügiks, mis on täiesti vale. Selle asemel postita sisu, mis on inimestele ka tegelikult oluline ning millest oleks neile kasu.
2.Hoia eemale poliitikast
Kaks kõige tundlikumat teemat inimeste jaoks, mida inimesed tunnetavad väga erinevalt, on poliitika ja religioon. Kui sa ei ole teemadega super sina peal (guru), siis lõpeta selle sisu tootmine koheselt.
See valdkond on selline, kus sul ei ole võimalik inimesi asjast ühtselt aru saama panna ning ennast valesti väljendades võib see väga karmilt kätte maksta. Kui reaalselt soovid enda sõna antud teemal kuhugi sekka öelda, siis mõtle enne sügavalt ning ole kindel, et su postitus tuleks korrektne.
3.Autoriõiguste rikkumine
Tegelikult pole teiste inimeste postituste ja sisu jagamisel mitte midagi halba, mõnel juhul on see isegi kasulik. Probleem seisneb selles, et paljud kopeerivad üksteist üks ühele, ilma igasuguse viiteta, kus antud sisu tegelikult pärit on.
Kui kasutad autoriõigusega kaitstud pilte võib asi minna väga tuliseks. Piltide kasutamine, millele sul tegelikult pole õigust, võid sattuda tõsiselt seadusega pahuksisse. Soovitatav on hankida oma pildid tasuta või tasulistest pildipankadest, või teha pildid ise.
4.Liigne postitamine
Enamasti kipub olema probleem vastupidine, ehk postitatakse liiga vähe või ei postitata üldse. Konto aktiivsus on oluline, kuid ära pinguta üle.
Keskmiselt võib postitada 2-3 postitust nädalas, kuid postituste arv sõltub ka kanalist ja brändist endast. Lihtsate postituste kõrvale on soovitatav lisada ka väärtusliku sisuga blogi vähemalt korra nädalas, mis tõstab sinu lehe ja brändi autoriteeti.
5.Väldi õigekirjavigu
Nagu eelnevalt sai korra mainitud on sinu veebileht ja sotsiaalmeedia kanalid kui virtuaalne brändi visiitkaart. Ebakorrektse õigekirja puhul võib jääda sinust lugejale ükskõikne mulje.
Sisu koostamisel, loe kindlasti see uuesti läbi või kasuta programme, mis kontrollivad õigekirja ning aitavad vead üles leida ja parandada. Lihtsamate vigade vältimiseks võib kasutada spellerit, või õigekeelsussõnaraamatut.
Sotsiaalmeedia kalender
Sotsiaalmeedia postituste tegemisel on hea, kui on olemas plaan mida jälgida. Sellist kondikava, mis on ettevalmistatud võib nimetada sotsiaalmeedia kalendriks. Selle asemel, et pidevalt nuputada, mida nüüd postitada, tee endale plaan ning hoia sellest kinni.
Miks see kasulik on?
Läbi planeeritud tegevuse on sul esiteks selge siht, miks sa midagi teed. Alustame sellest, et tegelikult hoiad kalendriga kõvasti aega kokku, sest sa ei pea iga nädal nuputama mida nüüd postitada!
Lisaks aitab see luua järjepidevust ning vähem vigu. Kuna planeerid oma postitused ette, on sul ideaalne võimalus teha rohkem taustauuringut antud teema kohta ning sisu tuleb kvaliteetsem ja konkreetsem.
Samuti aitab see sul ette planeerida erinevaid kampaaniaid ja eripakkumisi. Saad planeerida ka oma postitused vastavalt kampaaniatele, tänu millele on kampaania tulusam kui muidu. Peale selle on sul võimalus oma postitused kokku viia mingite tähtpäevade ja muude tähtsate sündmustega. Kui lood blogi on soovituslik valida kuu lõikes mingi teema ning seejärel sellele ennast pühendada. Tänu kindla teema valikule, on sinu sisu kvaliteetsem ja erinevaid postitusi saab omavahel paremini siduda.
Sotsiaalmeedia haldamine on aeganõudev tegevust
Kuna postitamiste kirjutamine ja planeerimine on väga aega nõudev tegevust, siis tihtipeale jääb see tegevus mingil määral poolikuks. Lisaks lihtsalt postitamise abil jääb tegelikult suur potentsiaal kasutamata ning suurespildis tuleks leida automaatne süsteem, mis aitab sul pidevalt uusi potentsiaalseid kliente leida. Võta aega ning mõtle enda plaan ja sisu hoolikalt läbi.