Kui sa veebimaailmas natukenegi ringi vaadanud ning tegelenud kasvõi minimaalsel määral turundusega, siis ilmselt tead mida need kaks terminit tähendavad. Igaks juhuks käime need kaks terminit üle ning selgitame veidikene lahti mida need endas täpsemalt sisaldavad. 

Googles nähtav olemine on märkimisväärselt oluline. Kas teie veebileht/bränd on konkurentidest kõrgemal? SEO ja PPC on kaks parimat otsingumootoriturunduse meetodit müügi loomiseks ja liikluse suurendamiseks.

Vaatame nüüd ja võrdleme omavahel otsingumootori optimeerimimist (“Search Engine Optimization”) ja kliki eest maksmist (“Pay per Click”) ning mis on nende plussid, miinused, investeeringutasuvus jne. 

SEO ehk Search Engine Optimization

Veebilehe hea SEO toob sind otsingumootorites, nagu Google ja Bing esile kõrgel kohal. Suurepäraselt optimeeritud SEO  annab veelgi teile konkurentidest kõrgema positsiooni. SEO on tasuta, kuid võtab aega ning tihti vajab see õppimist. 

PPC ehk Pay per Click

Kui mängu tuua Google reklaam, siis kõik sinu reklaamitavad märksõnad tõusevad kõige esimeseks, ehk sa maksad ennast orgaanilisest liiklusest üle. Isegi kui sinu SEO on kehvem kui konkurentidel ning muidu sind esilehel näha ei ole, siis PPC reklaamiga on see võimalik, kuid see nõuab sinult igapäevaselt raha ja aega. 

Mis vahe on SEO-l ja PPC-l

Suurespildis on SEO suunatud just orgaanilisele liikuvusele, ehk sinu veebilehel olevad tekstid on optimeeritud vastavalt, et Google nad orgaaniliselt oma otsingumootoris välja tooks. 

PPC on reklaam mille eest sa maksad, ja kui sa enam ei maksa kaod sa pildist täielikult. Lisaks saab mingi ettevõte ennast sinust üle osta, et sind tahapoole sättida. Põhimõtteliselt on tegu masinaga millele meeldib raha ning tänutäheks näitab ta sinu veebilehte, kuniks tal süüa jätkub. 

Miks  SEO hea on?

Kuna mõlemal on omad plussid ja miinused siis vaatame esmalt miks SEO hea on ning miks sinna tasub investeerida.

1. Orgaaniline liikuvus on stabiilne

Kui sa oled oma veebilehe SEO suutnud niimoodi üles ehitada, et sul on igakuiselt juba kindel arv külastajaid, näiteks 5k+, siis oled sa heas kohas. 

Isegi, kui sa teed mingil määral reklaami võid oma turundus meeskonna puhkusele saata ning kokkuvõttes ei muutu mitte midagi. SEO teeb head tööd ning inimesi tuleb igapäevaselt veebilehele olenemata mida keegi parasjagu teeb. 

Küll aga kui sa peaksid sõltuma ainult PPC reklaamist, siis ühel hetkel juhtub ilmselt kaks asja. Mootoris saab kütus otsa (ehk su reklaami eelarve saab täis), siis sa kaod pildist täielikult. 

Lihtne võrdlus on mängu aparaatidega, kui sul saab Rootsi laeval õhuhoki jaoks mündid otsa on pull lihtsalt läbi ning praktiliselt sama toimub ka reklaamiga. PPC on nagu masin millesse sa lükkad igapäevaselt raha sisse, et pildil olla.

 Mida suurem konkurents, seda kallim kliki hind ning seda kiiremini su eelarve läbi põleb.

2. SEO on pikasperspektiivis kõvasti soodsam investeering

Kui võrrelda SEO ja PPC investeeringuid, siis tegelikult on need kaks teemat täiesti eri suundades. SEO on nagu maraton, kus tulemused ei tule üleöö, aga kui tulevad on nad pigem jäädavad ning ei nõua kogu aeg tegelemist. 

Jah ka SEO optimeerimine nõuab raha ning mida suurem konkurents seda rohkem, aga kui sa ühel hetkel jõuad oma lehe SEO-ga tippu, sul on autoriteetne leht, siis hakkab see leht sulle raha sisse tooma. 

Erinevad ettevõtted küsivad sinult backlinke, mis tähendab seda, et iga link maksab (Postimees, Ärileht küsivad ühe lingi eest 400-800 eurot). Lisaks ei pea sa maksma ühegi kliki eest mida inimesed teevad.

Teisest käest reklaamiga maksad sa praktiliselt iga liigutuse eest. Inimene tuleb keskmiselt veebilehele 2.5 sekundiks (seda kutsutakse bounce rate-iks) ning oletame, et sul on võtmesõna, mis on veidi suurema konkurentsiga eestis ning ühe kliki hind on 5 eurot.

Eestis küll on kliki hinnad odavad, aga kui sa vaatad veidike kaugemale ning soovid oma ettevõtet välisturul konkurentsi saada, siis on olemas märksõnu, mille kliki hind ulatub 40-60 euroni. 

SEO negatiivsed küljed

Kuna SEO-sse investeering on maraton siis tänu sellele, ei tule tulemused ka üle öö. Lisaks nõuab ta aega ja järjepidevust. 

Vaatame nüüd kahte peamist põhjust mis iseloomustavad SEO-d negatiivses võtmes. 

1. SEO tulemused võtavad aega

2017 aastal tegi veebileht nimega Ahrefs uuringu milles osales üle 2 miljoni uue veebilehe. Arvesse võeti nende hetkest positsiooni, märksõnu ja palju muud. 

Uuringu tulemus oli see, et ainult 5.7% lehtedest ränkis aasta pärast nende poolt soovitud märksõnadega vähemalt TOP 10-s.

Ehk mis ma üritan öelda on see, et SEO võtab aega ning kui sa soovid jõuda inimesteni kiiresti ja väikese ajaga siis SEO ei ole päris see millesse investeerida. Küll aga on hea SEO stabiilne ning kulla hinnaga.

Iga veebileht tahab olla esimene ning mis saaks olla parem, kui olla seda ilma reklaamita ehk TASUTA! 

2. SEO nõuab pidevat relevantset ja unikaalset sisuloomist.

See on tavaliselt koht kus jookseb paljudel juhe kokku. Teatakse enam vähem mis asi SEO on, aga seda kuidas seda kirjutada ja ränkima saada mitte. 

Kui reaalselt puudub endal arusaam, siis on targem küsida eksperdi abi, kuidas kirjutada ja mida kirjutada, et enda leht orgaaniliselt välja tuua. 

Sellise lähenemisega hoiad esiteks endale aega ja raha kokku, kui ka säästad oma veebilehe tervist. Kuna tekstide kirjutamine võtab aega, siis oleks eriti kurb kui sa mässad tükka aega oma veebiga ning siis saad teada, et praktiliselt kõik tuleb ümber teha.

Eksperdid aitavad sind nii sisu loomise strateegia kui ka linkide ehitamisega. Meie Timeffectis pöörame sellele suurt rõhku ning meie jaoks on väga oluline, et ettevõtted oskaksid seda tulevikus ka ise rakendada.

Lisaks tuleb sisu loomisel lähtuda sellest, et lehele tulevast liiklusest ka päriselt kasu oleks. Lihtsalt igakuine massiline liiklus arveid ei maksa. Sellepärast tulebki mõelda kuidas need inimesed tegutsema panna, ehk ostma, registreerima jne. 

Miks PPC hea on?

Pay per click on reklaami mudel, kus reklaamija maksab tasu ühe kliki pealt. Nii töötab ka näiteks Google Ads. 

1. PPC reklaamiga jõuda kiiresti inimesteni

Kui SEO on maraton, siis PPC reklaam on kiirtee kus puuduvad igasugused piirid. 

Kampaaniad saad tööle panna kiirelt ja koheselt ilma mingisuguse mureta ning samamoodi näed ka tulemusi. PPC on nagu masin kes sind raha eest pidevalt pildis hoiab. 

Lisaks saad sa pidevalt proovida erinevaid pealkirju, meta descriptionit ja palju muud. Saadud tulemusi saad oma vahel koheselt võrrelda ning läbi selle kõvasti oma CTR-i (Click Through Rate-i) tõsta. 

2. Lai sihtgrupi valik

Rääkimata sellest, et saad oma sihtgrupi väga kiiresti väga lihtsalt vahetada, on sul läbi reklaami veel väga paindlikud võimalused oma sihtgrupi valimiseks. 

Saad valida täpselt millised inimesed sind üles leiavad, kas näiteks inimesed kes on vallalised või hoopis abielus. Lisaks on sul võimalik lisada sihtgrupid kelleni sinu reklaam kindlasti ei jõuaks. 

Selline välja jätmine tuleb väga kasuks taasturunduses, kus saad erinevate kampaaniatega eksperimenteerida ja mängida. 

Ehk kokkuvõtvalt sul on täpne ülevaade ning saad maksta sihtgrupi eest kes sulle päriselt oluline on. 

PPC negatiivsed küljed

Nagu kõik siin maailmas, ei ole ka see ainult üks lust ja lillepidu kus tulevad tulemused kiiresti.

1. PPC võib muutuda väga kulukaks

Kui sa juhuslikult peaksid olema turul kus esineb väga suur konkurents siis PPC reklaam võib muutuda väga kiiresti väga kulukaks. 

Kui rääkida välismaast siis inglise keeles võtmesõnad nagu “car insurance” ja “affordable car insurance” on märksõnad mille kliki hind algab alates 40-st dollarist. 

Ja kokku saavad need märksõnad klikke iga kuu üle 275 000, siis võid isegi ette kujutada millist eelarvet sul vaja läheb, et seal pildis püsida. 

Huvitav lugu juhtus kunagi 2009 aastal DropBoxiga kus nad kulutasid ühe kliendi saamiseks umbes 233-380 dollarit, kuigi nende toode tõi neile sisse ainult 99 dollarit. 

2. PPC võib kaotada oma efektiivsuse

Jah, kliki põhist reklaami on väga hea kasvatada ning sellega on võimalik suuri summasid koju tuua, kuid asi võib sama lihtsalt hoopis teisiti. 

Tavaliselt on nii, et mida kauem üks ja sama reklaam jookseb, seda ebaefektiivsemaks see muutub. Inimesed kes antud teemat juba pikemat aega otsivad näevad seda liiga palju ning ühel hetkel ei soovi sellele keegi enam klikkida. 

Et seda vältida, tuleb pidevalt tegeleda ja luua uusi reklaami tekste, pilte, et oma reklaame turgutada. Läbi selle tood pidevalt peale uut ja värsket verd, mis hoiab pikemasperspektiivis reklaami efektiivsust ülal. 

Kumba valida?

Ei ole õiget ega valet ning valik sõltub nii paljudest eri  asjaoludest. Mõlemad on väga head moodused kuidas oma toode või teenus just kõige kuumemate potentsiaalsete klientideni viia. 

Küll aga esineb situatsioone kus ühel kanalil on teise ees eelised ja vastupidi.

1. Su toode on innovatiivne!

Selleks, et oma lehele tuua orgaanilist liiklust on sul vaja valdkonda, mis on juba populaarne ning mida inimesed iga kuu ka otsivad. Ehk kui sa parasjagu müüd või töötad välja innovaatilist toodet, siis suure tõenäosusega keegi ei otsi seda. 

Sellepärast on ka sellistes situatsioonides parem SEO-le mitte keskenduda. Suuna fookus reklaami ning mõtle kuidas sellega inimeste tähelepanu tõmmata ning panusta pigem sotsiaalmeediasse. 

2. Sa oled parasjagu oma toote/teenusega väljatulemas

Sellises situatsioonis, nagu ka ise aru saad, ei ole SEO jällegi väga mõttekas investeering. SEO võtab aega ning sinu eesmärk on jõuda oma tootega võimalikult paljude inimesteni võimalikult vähese ajaga. 

Ehk kui sul on mingi ühekordne pakkumine või midagi erakorralist mis vajab kohest tähelepanu, panusta pigem reklaami. Ühtlasi võib väga hästi sellistes situatsioonides abi leida “influencerites”.  

3. Sa ehitad pikajalist veebilehte mis tooks müüke

SEO on sellisel juhul väga väärt investeering mis tasub tulevikus ennast 100% ära. Investeering heasse SEO-sse võib tuua orgaanilis tulemusi kiiremini kui sa arvatagi oskad.

Lisaks tuleb kasuks see, et kui oled juba mingite oluliste märksõnadega tipus, ei pea sa nendega igapäevaselt tegema, nagu oleks näiteks reklaamiga. Keegi ei saa ennast sinust lihtsalt “mööda osta”. 

Kokkuvõtteks

Ei ole õiget ega valet, mõlemad kanalid töötavad ideaalselt ning mõlemal on üksteise ees teatud eeliseid. Küll aga pikasperspektiivis tuleb SEO-sse investeerimine kõvasti odavam ning kui oled juba tipus, on sinna lihtsam ka püsima jääda.

Kui sa mõtled, et milline võiks sinu jaoks õige olla, siis ära vaeva ennast ning küsi meilt nõu. Me anname sulle täpse ülevaata milline mudel sobiks sinu ettevõttele ning saad meie tasuta konsultatsioonist kindlasti palju huvitavaid mõtteid. Kirjuta või helista meile juba täna!

Mõtle kui just sinu kirjutatud artikkel neid aitab