Miks peaks SEO-sse investeerima? 
SEO on sageli alahinnatud, kuigi see on investeering, mis on ettevõtte jaoks kriitilise tähtsusega 

Mis on SEO

MIS on SEO?

Kõige lihtsam seletus SEO-le (search engine optimization) oleks see, et see näitab kui hästi sinu koduleht on optimeeritud vastavalt kindlatele märksõnadele, mis aitavad sind Googlest üles leida. Tänu sellele saab tõsta veebilehe kvaliteeti ning samaaegselt ka külastajate kvantiteeti.

Kui sinu kodulehe SEO on hästi optimeeritud siis oled sa inimestele nähtav, tänu millele on sul võimalus jõuda potentsiaalsete klientideni. SEO optimeerimine on tänapäeval oluline, et veebileht pidevalt areneks. Siinkohal tuleks ka meeles pidada seda, et SEO optimeerimine ei ole ühekordne töö vaid pidev protsess. 

SEO jaguneb kaheks, lehe sisene- ja väline osa. Kui sinu lehe sisene osa on halvasti optimeeritud, siis on raske saada otsingumootori abil vaatajaskonda. Sellisel juhul ei mängi rolli kui hästi on tehtud sinu väline osa. Sisemise ja välimise osa vahel peab valitsema tasakaal. Tänu otsingumootorile jõuab sinu ettevõtte suurema vaatajaskonnani. 

Kuna paljud inimesed ei kasuta klassikalisi sotsiaalmeedia kanaleid, nad ei vaata telekat ega kuula raadiot. Seega tänu SEO-le jõuad sinu ettevõte ka inimesteni kes otsivad Googles lahendust mingile kindlale probleemile.

SEO

Kuidas see Töötab?

Otsingumootorid nagu näiteks Google ja paljud teised kasutavad roboteid, kes kõnnivad mõõda digiandmekogu. Kui inimene midagi otsingumootorisse kirjutab käivitub selle algoritm mis tuvastab sinu soovile kõige asjakohasemad vastused. Üritades selle juures kaasata sinu küsimust kui ka kuvatava konteksti sisu. 

See on otsimis protsess, mida otsingumootor kasutab saates välja nö robotid (tuntud kui ämblikud) sellest, et otsida uut kontenti ehk sisu. Kontent võib tähendada veebilehte, pilti, videot, pdf – pole vahet mis formaadis, aga see on leitav lingina.

Miks peaks enda aega üldse SEO-le kulutama?

Umbes 55% ostuotsustest tehakse lehtedel, mis on leitud läbi otsingumootorite. See loob ka hea ülevaate sellest, et läbi SEO sihid sa inimesi, kes on teadlikud oma probleemist ja otsivad sellele aktiivselt lahendust.

Esimene positsioon Google otsingu tulemuste lehel (SERP) saab 33% kõikidest klikkidest, edaspidi teine positsioon 17%, kolmas 11%, neljas 7% ja viimane ehk 10 positsioon juba ainult 1-1.5% kõikidest klikkidest.

Kui ettevõte ei investeeri sellesse, siis suur tõenäosusega ei asetse ka see ettevõte otsingumootoris esimestel positsioonidel ning inimesed ei leia neid ülesse.  Inimesed võivad küll otsida toodet või teenust, mida pakud just sina aga kahjuks ei ole sa leitav. Seega ei teki sul võimalus enda toodet pakkuda. Ilma hea SEO-ta sind praktiliselt ei eksisteeri.

Mida see omakorda tähendab?

Sa teed konkurentide elu lihtsamaks ning annad neile eelise. Seega siit saad põhjuse, miks antud teemasse investeerimine on võtme tähtsusega oma ettevõtte arengus ja jõudmaks klientideni, kes otsivad just Sind.

SEO-ga tegelemine on oluline kolmel põhjusel:

  1. SEO toob sinu veebilehele pidevalt liikuvust.
  2. Sinu ettevõte/bränd/teenused ja tooted on internetiavarustest leitavad.
  3. See aitab ettevõttel areneda ning kasvatada tuntust.

Sisemine ja välimine SEO

Lehe sisene SEO tähendab seda, et kõik sellega kaasnev toimub veebilehe siseselt. See eest välimine SEO hõlmab enda all kõike mis toimub väljaspool veebilehte.

Tõstab veebilehe väärtust – Nii välise kui sisese eesmärk on tõsta veebilehe väärtust, muuta seda usaldusväärsemaks ja kasutaja sõbralikumaks. Kui veebi robotid näevad sinu lehes väärtust ja usaldust, tõuseb sinu veebileht kõrgemale kohale.

Millest sõltub veebilehe väärtus? – Tegelikkuses on see keerukas protsess, ning otsingumootorid kasutavad üle 200 erineva mooduse, läbi mille mõjutatakse otsingu tulemust.

Mis on SEO välised faktorid? – Näiteks veebilehe disain, silmailu ja tagasi viivad lingid. Tagasi viivad lingid ehk backlingid on lingid, mis tulevad teistelt lehtedelt, mille eesmärk on näiteks viia külastajad sinu lehel kajastatud artiklile. See on oluline, sest see tõstab sinu lehekülje väärtust Google silmis.  See omakorda tähendab seda, et kontent sinu lehel on kvaliteetne ja midagi mis on tähelepanu väärt, seega oled Google silmis tõstnud enda väärtust.

Mis on SEO sisemised faktorid? – Lehe sisene SEO hõlmab endast kõike mis on konkreetselt sinu veebilehel kajastatud. Kui minna täpsemaks, siis meta description, lehtede (postituste) sisu, samuti tekstide piltide, videote ja videote struktuurilist ning tehnilist lahendust. 

Näitlikustamaks kui palju liiklust on Googles – Tänapäeva ühiskond sõltub suuresti internetist, arvutitest ja telefonidest. Me elame nutiajastul, kus kõik on ühe kliki kaugusel. Näiteks iga päev tehakse kuskil 3.3 miljardit otsingut Googles ning iga päev tehakse kuskil 500 000 uut veebilehte. Küsimus on, kuidas SINA silma paistad?

Järjepidevus viib eduni – Selleks, et ettevõtte koduleht oleks pikas perspektiivis jätkusuutlik ja konkurentsivõimeline, tuleb seda pidevalt optimeerida, kuna tänu sellele on sul võimalus olla Googles domineerival positsioonil ja olla inimestele nähtav.

Backlingid (tagasiviivad lingid)

Backlingid (eesti k. tagasiviivad lingid) on lingid, mis asetsevad kellegi teise veebilehel ning see teine veebileht viitab Sinu veebilehele.

Seega, kui inimene loeb näiteks õhtulehete, ning õhtuleht on viidanud Sinu kirjutatud artiklile Sinu leheküljel. See omakorda tähendab seda, et see on link Sinu veebileheküljele. 

Miks see hea on?

Mida kvaliteetsem ja kõrgema väärtusega on veebileht, mis sinule lingib, seda rohkem tõuseb ka Sinu veebilehe väärtus. Näide: kui Äripäev viitab sinu lehele (Äripäeva puhul on tegu väärtusliku, usaldusväärse ja kõrgelt hinnatud leheküljega), siis Google näeb, et ka sina pakud midagi tähelepanuväärset. 

Sellisel viisil kasvatad enda lehekülje autoriteeti ning usaldust Google silmis. 

Kas sa tahaksid paista silma?


Soovid enda SEO kohta rohkem teada saada?