Sotsiaalmeedia on tänapäeval üks võimsamaid turundus platvorme, mis on kasulik igas suuruses ettevõtetele, jõudmaks oma toodete või teenustega unelmate kliendini. Kui sinu ettevõtet ei eksisteeri hetkel sotsiaalmeedia maailmas, siis oled sa vaikselt rongist maha jäämas.

Kui tekib küsimus, et miks just sotsiaalmeedia kanalite kasutamine ühele ettevõttele nii oluline on, siis vastus on väga lihtne. Sotsiaalmeedias on meeletult palju inimesi, ainuüksi Facebookis on 2.4 miljardit aktiivset kasutajat. Läbi erinevate sotsiaalmeedia kanalite on sul võimalus jõuda inimesteni, kes pole sinust kunagi kuulnud, kuid võiksid olla väga vabalt sinu potentsiaalsed kliendid.

Läbi hea turunduse on sul võimalik jõuda väga heade müügi numbriteni. Kuna sotsiaalmeedias on ennast baastasemel lihtne reklaamida ning teatud maani odav, sii on see ideaalne koht kuhu enda raha investeerida, kui kõik õigesti teha on kasum “return of investment” enam kui garanteeritud.

Populaarsemad sotsiaalmeedia kanalid

Iga aasta tekib juurde aina uusi kanaleid, mis koguvad populaarsust valguskiirusel ning tänu sellele tuleb ajaga pidevalt kaasas käia. Turunduses on küll põhimõtted, mis üldpildis jäävad samaks, kuid tasub teada kuidas need võtmepunktid just enda poolt valitud kanaliga kohandada, et saavutada maksimum tulemust.

Kui arvate, et sotsiaalmeedia turundus lihtne, et piisab ainult reklaami ideest ja juba inimesed jooksevad tormi, siis eksite. Igal kanalil on oma reeglid, plussid, miinused ja eripärad just sellepärast tuleks enda poolt valitud kanal enne kasutamist selgeks teha.

1. Facebook

Alustame kanaliga, mis on meile kõigile juba tuttav, ilmselt on enamus ka näinud Facebookis ringi jooksmas erinevaid reklaame, kuid ei tea kuidas kampaaniaid ise koostada. Facebook on sotsiaalmeedia kanal mille kasutajaskond on meeletult viimaste aastatega kasvanud. Aastal 2014 kasutas Facebooku umbes 1.3 miljardit inimest, kuid nüüdseks on see arv kasvanud 2.4 miljardini.

Kui vaatame mis vanuses kasutajad platvormis eksisteerivad, siis leiame, et enamus inimesed jäävad vanusesse 18-29. Kuid palju ei jää alla platvormi populaarsus 30-49 aastaste inimeste seas ja paljud kasutajad on ka 65 aastat vanad. 

See näitab meile ainult seda milline potentsiaal on Facebookil, kui turundus kanalil kui seda õigesti kasutada.

Facebook on ettevõttele hea turundusplatvorm

Iga ettevõte peaks olema Facebookis nähtav, kui küsite miks siis põhjust ei pea kaugelt otsima. Põhjus seisneb selles, et platvormil on meeletu kasutajaskond, mis tagab ettevõttele kõik võimalused oma unelmate kliendi leidmiseks.

Facebook on oma ärikonto reklaamivõimalused arendanud vägagi kavalaks süsteemiks, sest kokkuvõttes on Facebookil sinuga ühine eesmärk. See sotsiaalmeedia platvorm teenib raha just sellelt, et sina oma ettevõtte reklaamidega suudad endale kasumit tuua. Mida rohkem müüki saad sina läbi reklaamide, seda suurem on kasum ka temale.

Lisaks annab Facebook sinu kampaaniate kohta väga täpset tagasisidet mida saad ideaalselt kasutada, et enda reklaame optimeerida just nii, et neist enim kasu oleks.

Tänu sellele on Facebookis inimeste ja erinevate sihtgruppide valikuvõimalused meeletult suured ning enne kampaania alustamis tuleks endale plaan paika panna, milline eesmärk kampaanial täpsemalt on. Valikuid on palju ning tuleb olla loov, kuid läheneda on soovitatav asjale siiski ratsionaalselt. 

Kanali turundus võimalusi on mitmeid ning valida saab parima variandi, vastavalt enda kampaaniale. Valikus on järgmised võimalused, 

  • Pildid – soovitatav kasutada pilte sinu brändist või toodetest
  • Video – siin puuduvad igasugused piirid, ole loov ning loo pilkupüüdev video, mis paneb inimesed vaatama
  • Karussell – näitab kümmet erinevat pilti või videot ja iga kord erineva lingiga.
  • Kohene kogemus – siin saab visuaalselt esiletõsta enda brändi, tooteid või erinevaid teenuseid
  • Kollektsioonid – see sisaldab endast erinevaid tooteid, mis jõuavad sinu potentsiaalse kliendini läbi kampaania.

Alusta äri kontot plaaniga

Plaaniga alustamine annab sulle oma konkurentide ees suure edu, kui sul on plaan ja eesmärk, tead ka kuidas selleni jõuda ning ei kombi niisama tühja.

Alusta küsimusest, kes on üldse minu hetkene klient ning leia tema valukohad. Paljud ettevõtted keskenduvad ainult kliendi vanusele, mis soost nad on ja kus nad elavad, mis ei ole tegelikult vale. Kuid tegelikult tahad sa teada saada, mis on sinu kliendi unistused, valukohad ja saladused millest nad kellegile ei räägi.

Kui oled selle endale selgeks teinud hakka mõtlema, kuidas sa teda päriselt aidata saaksid, see on koht kus ära ei keskendu endale vaid 100 protsendiliselt kliendile! 

Kindlasti ära arva, et tulemused tulevad üleöö, hea turundusplaan nõuab aega, ebaõnnestumisi ja testimist, ära anna alla ning teekonna lõpus ootab sind edu.

2. Twitter

Twitter, kui sotsiaalmeedia kanal on pigem mõeldud meelelahutuse, uudiste, poliitika, spordi ja kõige muu sellega kaasneva kajastamiseks. Twitter on pigem reaalajas uudiste ja info edastamiseks, sest kõik mis sinna üles läheb toimub enamasti nüüd ja praegu.

Twitteris on üle veerand miljardi aktiivset kasutajat

Hetkel on Twitteris ligikaudu 330 miljonit aktiivset kasutajat, lisaks sellele on sotsiaalmeedia platvorm populaarsem pigem nooremate inimeste seas, kuid kindlasti ei tasuks seda võtta kui kuldset reeglit.

Ligi 40 %  kasutajatest on 18 – 29 aastased isikud ning sellele järgnevad inimesed kes on kuni 50 aastat vana ja neile kuulub tubli 27 protsenti. Osad inimesed kipuvad arvama, et Twitteri aeg on läbi ja ,et kanal on suremas ja kaotab kasutajaid, siis statistika lükkab need väited koheselt ümber.

Twitter kui turundusplatvorm

Kuna Twitter ise sotsiaalmeedia kanalina erineb Facebookist, siis järelikult on mingil määral ka teine lähenemine reklaamile. Twitteris võid näha erinevaid reklaame, kas siis säutsude (Tweets), kasutajate või trendide näol. 

Kanalil on paljudes kohtades piiritletud teksti võimalus, mis ulatub 280 karakterini. Seda pole palju ning sellest tuleb osata võtta maksimumi. 

Twitter näitab sulle reklaame infopõhjal, mida just sina annad Twitterile, ehk kui sulle meeldivad autod, näidatakse ka sulle erinevat kontenti seotud autodega.

Platvormil saab ennast reklaamida erinevaid strateegiaid kasutades ning kokkuvõttes loeb see, mis on sinu kampaania eesmärk. Võimalusi on mitmeid alates brändi teadlikkuse tõstmisest kuni kasutaja fännibaasi ehitamiseni. 

  • Inimeste kaasamine – saad tõsta inimeste seas oma bränd “awarenessi”
  • Videod – jõua inimesteni läbi video
  • Äppide allalaadimised – hea koht, kus reklaamida oma äppi, Twitter aitab sul jõuda inimesteni ka nii, et inimesed sinu rakenduse ka alla laeksid.
  • Veebi liiklus – too inimesed oma veebilehele
  • Reklaami oma sõnumit – läbi, selle inimesed näevad sinu poolt postitatud Tweete 
  • Ehita endale fännibaas – Twitter aitab sul leida uusi jälgijaid ning oma konto vaatajaskonda kasvatada.

Kuidas Twitteris reklaamimist alustada?

Esmalt tee endale selgeks, mis eesmärgiga sa Twitteril reklaami osta soovid ning seejärel vali selleks parim lahendus. Seejärel mõtle, kuidas antud kampaania enda jaoks maksimaalselt tööle panna ning millele peaksid enim tähelepanu pöörama. Testi kindlasti erinevaid meetode, sest ilma selleta sa ei saa teada mis töötab ja mis mitte.

Kindlasti tutvu enne reeglitega ja vii ennast kurssi, millised on platvormil esinevad piirangud. Sellel sotsiaalmeedia kanalil on päris täpsed kriteeriumid erinevatele tekstidele, pildi formaatidele ja faili suurustele.

3. Instagram

Instagrami kasv oli täielikult orgaaniline ning jõudis ainult kolme kuuga miljoni inimeseni, kes olid rakenduse endale alla laadinud. Rakendus oli nii hea, et domineeris turgu ja teeb seda siiani.

Nüüdseks peale seitset aastat ja üle 800 miljoni kasutaja, on rakendus praktiliselt samasugune nagu algusaegadel. Inimesed postitavad endiselt pilte, täägivad sõpru ja kasutavad erinevaid hashtage.

2012 aastal ostis Facebook selle sotsiaalmeedia kanali ära ning 2015 said hakata kõik inimesed kasutama Instagrami, kui turunduskeskkonda, sest siis toodi mängu reklaam. Enamik inimesi ehk 70% kasutajatest on naised vanuses 18-35.

Instagram kui mitmekülgne turunduskeskkond

Kui välja tuua üks sotsiaalmeediakanal, kus aitavad enim turundada erinevaid tooteid ja teenused suunamudijad, siis selleks on Instagram. Miks just Instagram? Arvatavasti sellepärast, kuna platvorm on visuaalne ning suunamudijatele meeldib asju jagada pigem Instagramis kui Facebookis või Twitteris.

Lisaks sellele on mängus ka lood, mis tegelikult viivad suure osa Snapchati kasutajaid Instagrami üle. Nimelt 2017 möödus Instagram Snapchatist just lugude postitamise pealt.

Kui küsida, miks ettevõtted kasutavad Instagrami kui turundus keskkonnana, siis vastus on lihtne. Sellel sotsiaalmeedia kanalil on lihtne jõuda inimesteni ning neid oma tegemistega kaasata. 

Loomulikult saab ka platvormil enda tooteid ja teenuseid müüa, kuid vaatajaskonna kasvatamine ning inimeste kaasahaaramine on Instagrami võlu. Kui inimestele meeldib brändi poolt toodetud sisu, siis võid kindel olla, et nendest tulevad ka potentsiaalsed kliendid.

Huvitav fakt on, aga see, et 84% inimesi eelistab Instagramis shopata just väiksemate poodide lehtedel. Läbi Instagrami reklaamide on sul võimalk jõuda oma jälgijaskonnast kaugemale ning näidata oma brändi suurele hulga inimestele. Lisaks saad reklaamida juba ammu tehtud postitusi ning kasutada sotsiaalmeedia kanalit turundus platvormina just nii nagu ise soovid.

  • Lood – jõua oma igapäevase sisuloomega inimesteni. 500+miljonit kasutajat vaatavad igapäevaselt oma lugudesse laekunud videosi. 
  • Pildid – räägi oma lugu läbi ilusate ja lihtsate piltide, fotosi saab optimeerida erinevates formaatides
  • Video – puuduta inimesi kaasahaaravate videotega! Liikuvad pildid koos häälega võivad tuua ootamatuid tulemusi
  • Karussell – uus viis, kuidas viia inimesteni rohkem pilte või videosi
  • Kollektsioonid – inspireeri inimesi oma tegemistega!

Jõua Instagramis inimesteni

Alusta sellest, et lood Instagramis ettevõttele eraldi ärikonto (business account) ning seadista see nii, et inimesed tahaksid sinu kohta rohkem teada. Leia moodus silma paistmiseks ja kindlasti lisa biosse link, mis viitab sinu brändi veebilehele.

Peale konto loomist peab olema järjepidev postitaja ning tootma pidevalt kvaliteetset ning hea väärtusega sisu. See ei tähenda alati seda, et pead reklaamima ainult enda tooteid vaid pööra rõhku ka just piltide kvaliteedile ja innovatiivsetele ideedele mis toovad sind konkurentide seast välja.

Üks kõige olulisem põhimõte Instagramis turundamisel on 20/80 reegel. See tähendab seda, et ainult 20 % sinu toodetud sisu peaks olema eesmärgiga müüa ning ülejäänud 80 puhtalt fokuseeritud sisu ja kvaliteetse kontendi  loomisele. Selle kaheksakümne protsendi eesmärk on tuua juurde uut jälgijaskonda, keda oma teekonnale kaasa võtta.

Pea meeles, et Instagram on parim koht, kus enda brändi inimestele esitledai. Kasuta 20/80 reeglit, panusta aega ning tulemused on garanteeritud.

4. Pinterest

See sotsiaalmeediakanal võib esmapilgul tunduda keeruline, eriti siis kui pole Pinterestiga varem kokku puutunud. Tegelikult on tegemist palju enamat, kui lihtsalt sotsiaalmeedia võrguga, Pinterest on visuaalne otsingumootor.

Kui sa hetkel ei kasuta Pinteresti, siis tasuks see mõte endale kõrva taha panna ning vaikselt sellega tegelema hakata. 

Mis kasu on Pinterestist sinu brändile?

Oleneb muidugi, kas sinu ettevõte tegeleb ainult Eestis või on laienenud ka välisturule. Välisturust rääkides on Pinterest suuruselt neljas sotsiaalmeediakanal terves Ameerikas. Lisaks sellele kogub Pinterest märgatavat populaarsust ka mujal maailmas, numbrid kasvavad iga aastaga ning hetkel on platvormil umbes 350 miljonit aktiivset kasutajat.

Üks huvitav tähelepanek on veel see, et Pinterest on kõige populaarsem naiste seas ning eriti emade. Seda tasub meeles pidada, sest sõltuvalt ettevõtte suunast saab seda enda jaoks väga osavalt ära kasutada. 

Lisaks kasutatakse Pinteresti, kui virtuaalse poena. Inimesed vaatavad erinevaid pilte ning otsustavad nende põhjal mida osta. Kanali enda andmetel vähemalt 55% inimesi otsib pidevalt erinevaid tooteid ja 83% on teostanud oste sõltuvalt kontendist mida nad näevad.

Olulised punktid mida Pinterestist teada

Nagu igale platvormile kohane on ka Pinterestil väljakujunenud enda terminid, mis tuleks endale kindlasti selgeks teha, kui platvormi kasutama hakata.

  • Pinner – LinkedInis on “memberid”, Instagrammis on “grammerid” ja Pinterestis on Pinnerid ehk inimesed, kes Pinteresti kasutavad.
  • Pin – positus Pinterestis
  • RePin – tähendab seda, et keegi jagab kellegi teise postitust
  • Reklaamiga Pin – reklaamitud postitused, mille eest ettevõtted maksavad
  • Rich Pin – on postitused, mis sisaldavad endast tavapärasest Pinist rohkem informatsiooni

Lisaks eeltoodud terminitele on Pinterestil olemas vee “Audience Insights” mis annab infot  postituste ning vaatajaskonna kohta. Peale selle on platvormil olemas tööriist, mis võimaldab teha pildi mingist asjast ning seejärel leida pildile sarnast kontenti. 

5. Youtube

Youtube on maailma populaarseim videotele suunatud sotsiaalmeediakanal, mida kasutab igakuiselt üle miljardi inimese . Platvorm on nii populaarne, et teadaolevalt laekub igas minutis üle 100 tunni jagu uusi videosi. 

Kuna Youtubes on kontent suunatud absoluutselt seinast seina, siis nii on ka inimestega kes seda kasutavad. Kasutajaid on igas vanuses ning igaüks leiab sealt endale midagi huvitavat.

Üritatakse luua “Viral videot” 

Kuna platvorm on keskendunud videote loomisele, üleslaadimisele ning jagamisele, siis sellest tervikust võtavad osa ka erinevad brändid. Kuna Youtubeis on potentsiaali jõuda väga paljude inimesteni, siis üritatakse luua kvaliteetseid videoid, mis muutuks populaarseks. Reaalsuses on selle kordamineku protsent väga väike. 

Fookus tuleks suunata kasuliku sisu loomisele, mille vaatamisest oleks inimesel ka kasu. Näiteks erinevad õpetused, koolitused, huvitavad podcastid. Läbi hea sisu teed sa inimesega tegelikult esimese tehingu. Tehing hõlmab endas väärtust, mis kandub sinu brändilt edasi kliendile.

Mõtesta enda jaoks lahti, kuidas saaksid enda brändi inimestele nähtavaks teha läbi videode.

6. LinkedIn

LinkedIn on mõeldud pigem B2B turunduseks, platvorm on ideaalne postitamaks mitmekülgset kontenti sinu ettevõtte tegemiste kohta. Kuna konkurents on tihe ning professionaalne, pead ka ise pädeva ja professionaalse mulje jätma, kuna esindad platvormil enda brändi.

Alusta kindlasti sellest, et sinu profiil oleks võimalikult täpne ning asjakohane. Kui oled suutnud oma konto ülesseada, siis on aeg erinevate inimestega ennast ühendada. LinkedIns tähendab see “connections” mis on võrdub Facebooki sõbrakutsega. 

LinkedIn on täis erinevaid võimalusi

Kuna põhimõtteliselt iga ajaga kaasas käiv ettevõte ning ka selle juhid on LinkedInis kasutajad, siis on potentsiaali kohtuda väga paljude erinevate inimestega. 

Nagu me kõik teame on elus tutvused väga olulised, siis LinkedIn on üks parim koht, kus uute inimesega tuttavaks saada. Kui oled julge ja kaval võid uutest tutvustest leida palju uusi võimalusi, olgu need uued kliendi või koostöö.

Lisaks saad sellel sotsiaalmeedia kanalil endale ka reklaami teha. Loo hea pealkiri, sisu tekst ja mõtle, mis eesmärgiga kanalit turundus platvormina kasutad. Peale seda mõtle, mis on sinu eelarve ning vali endale sobiv pakkumise samm, kui palju oled nõus ühe kliki peale raha investeerima. Mida kõrgem samm, seda rohkem inimesi sind näeb.

7. Snapchat

Snapchat on viimaste aastatega väga kiiresti kasvanud, sotsiaalmeedia kanalil on ligi 200 miljonit igapäevast kasutajat. Keskmiselt kasutavad inimesed rakendust rohkem kui 25 korda päevas.  Snapchat on populaarseim pigem nooremate inimeste seas ning vanemad inimesed selle trendiga nii väga kaasa läinud ei ole.

Snapchat reklaamid

Reklaamid tulevad kõik video formaadis. Enne kampaania alustamist mõtle, mis eesmärgil reklaami kasutad. Snapchatis saad tuua oma lehele lisa liiklust, kutsuda inimesi installima rakendusi.

Turundus võimalused on platvormil küll olemas, kuid soovitatav on seda sotsiaalmeedia kanalit kasutama hakata alles siis, kui mingi muu kanal juba raha sisse toob. Põhjus seisneb selles, et Snapchatist on esmapilgul raskem aru saada ning üleüldised reklaami võimalused on näiteks Facebookis palju paremad ning süsteem rohkem arenenud.

8. TikTok

TikTok on platvorm, kus kasutajad saavad luua 15 sekundiliseid videoid, millest iganes soovivad. Kanal on vaid paari aastaga väga suure hüppelise kasvu teinud ning hetkel kasutab üle 800 miljoni inimese.

Kanalit kasutavad enamasti inimesed, kes on alla 30 eluaasta ning 41 % nendest jäävad vahemikku 16-24. 

Kui sa oled huvitatud kasutamaks TikToki, kui turundus kanalit, aga ei tea kust alustada siis pane tähele.

Kuidas alustada

Alusta sellest, et lood endale esmalt TikToki kasutaja, mida vaikselt arendama hakata. Parim viis väikese eelarvega alustada on luua püsivat sisu ning kasvatada jälgijaskonda. Meeles tuleks pidada seda, et videote loomine on peen kunst ning seda enam on oma brändi promomine läbi videote.

Võib tunduda loogiline, et TikTokis saab endale reklaami teha, kuid hetkel on see võimalus vaid saadaval kindlates riikides. Lisaks sellele on kanalis reklaamide tegemine väga kallis. 

Tasub teha koostööd erinevate suunamudijatega, sest see on kuldne kesktee millega hoiad hulga raha kokku. Kuna TikTokis ei saa kasutada klikitavaid URL linke, siis võib olla veidi keeruline enda veebilehe liikuvust juurde saada läbi erinevate koostööde. 

Leia endale abimehed, kes sind teekonnal aitavad

Võib tunduda, et sotsiaalmeedias turundamine on lihtne ja igaüks saab sellega hakkama, siis tegelikult sul on mingil määral õigus. Inimesed kipuvad tihti ise proovima, olles ennem vaadanud internetist mingit õpetust ning enamus kordadest saadakse negatiivse emotsiooni osaliseks.

Ise hea turundusplaani väljatöötamine ja asjaga süvitsi minek on võimalik, aga võtab lihtsalt rohkem aega ning nagu me ettevõtte omanikuna teame on seda aega väga raske leida. Just sellepärast ongi kasulik teha koostööd meeskonnaga, kes on reklaamile spetsialiseerunud.

Tehes koostööd Timeffectiga ei ole tegu lihtsalt projektiga vaid tervikuga, mille eesmärk on viia mitte ainult sinu müük uuele tasemel, vaid ka sinu teadmised. Me õpetame sulle samme mida kasutame sinu ettevõtte edu saavutamiseks

Tee see investeering juba täna ning tutvu meie võimalustega.