Tundub loogiline, eks? Testimine on osa ettevõtte arendamisest ja üldse uute asjade katsetamisest. Kuidas muidu teha näiteks reklaami? Paned x summa ühte reklaami ning loodad, et see lendaks taevasse nagu xSpace?
Võib-olla veab ja tõesti seda reklaami saadab meeletu edu, aga kas see oli läbimõeldud või oli pigem juhus? Noo, pigem oli juhus ning selline viis ei ole kõige jätkusuutlikum. Rohkem hakkab see minema sinna joppamise kaalukaussi. Aga kui kaua nii edasi minna saab?
Meie algus…

Ma ei ole kunagi pidanud meid tulihingelisteks ekspertideks, kes teavad kuidas asjad siin maailmas käivad 100%-lise kindlusega. Kui ma seda ütleks, siis A kas ma valetan või B me oleme tõelised geeniused (kahjuks/õnneks me ei ole kumbagi).
Igatahes lähme algusesse…Me alustasime enda teekonda puhtalt testimise pealt. Lihtsalt katsetasime eri meetode. Esimene asi, mis me kunagi tegime oli helistamine. Meil polnud veebilehtegi, kui me esimesed kõned tegime (ja ometigi oleme IT lahendusi pakkuv ettevõte). See oli paras huumor. Aga ometigi me esimese kliendi saime.
Mis me tegime?
Võtsime teksti ning iga kord korrigeerisime seda. Üks mees helistas ja teine tegi märkmeid. Peale x kord helistamise tegime järeldused ja korrigeerimised teksti. Siis küsisime targematelt, arutasime omavahel, helistasime veel ja veel ja veel… kuni lõpuks olid meie numbrid otsas.
Peale seda tekkis hämming, et mis nüüd.
Kahjuks oli tol hetkel meie kuul kinni ning me otseselt ei teadnud kuidas edasi minna.
“Kas siis oli kõik?” Ei kaugeltki sellest. Kuid jah, meil tekkis hetk kus me võtsime 3 kuud ja tegime hoolika õppimis aja. Kirjutasime asjad läbi, ostsime kursuseid ning lugesime raamatuid. Tegime ajurünnakuid ning kirjutasime järgmist plaani.
Oli aeg see plaan ellu viia
Tõsi ta oli, et lõpuks oli aeg uuesti katsetada, sest paberi peal ei jõua mitte ükski idee kunagi ellu. Tegutseda on vaja.
Siis algas täpselt sama järjekord. Testisime erinevaid metoodikaid. Helistamise kõrvalt alustasime emaili ning Facebooki kampaaniatega. Mõtlesime kogu tsükli hoolikalt läbi. Pidevalt jälgisime olukorda ning vaatasime, kas midagi reaalselt ka toimib.
Tegime enda jaoks joonised ja tabelid, et teha paremaid järeldusi ning sellest juba uued korrektuurid.
Kuhu see kõik välja viis?

Ühel hetkel viis see selleni välja, et jooksime ikkagi uuesti enda asjadega ummikusse. Kuidagi asjad ikkagi ei klappinud. Kuid seekord olime juba mitu korda kogenenumad, sest eelnevalt olime juba ummikusse jooksnud.
Seega hakkasime iga päev kokkuvõtteid tegema ja samuti rohkem arutelusid. See viis selleni, et me saime enda tegemisest parema ülevaate ja parema kontrolli. Igal reedel tegime põhjaliku nädala kokkuvõtte ja panime uue nädala eesmärgid paika.
Hakkasime mõtlema uusi suundi. Võin eos öelda, et enamus ideedest läks kiirelt aia taha.
Ma ei taha öelda, et me oleme nüüd eksperdid. Ei, kohe kindlasti mitte. Vaid me oleme kogenenumad ning teame, et testimine töötab.
Mida me sellega öelda tahame?
Meie teekond on olnud ainult testimine. Me ei taha öelda sellega seda, et lihtsalt katsetame kuna meil pole õrna aimugi mida teeme. Ei! Me katsetame, et arusaada mis töötab paremini ja mis mitte. Et luua võrdlusi, näha numbrites erinevust, proovida erinevaid lähenemisi jne.
Tuleme tagasi algusesse…
Kus me rääkisime reklaami tegemisest. Miks ei tasu teha ainult ühte reklaami ning sinna kogu raha sisse panna? Sama küsimust võiks küsida ka investorilt, et miks ta ei investeeri kogu oma raha ühte kohta?
Selline kuulus lause nagu mune ei tasu ühte korvi panna, tuleb siin mängu. Kui sa testid reklaamidega, siis saad teada milline reaalselt kõige paremini töötab ning sellega tulevikus olla targem.
Oletame, et sa teed 10 erinevat kampaaniat. Jagad raha nende vahel ära. Nüüd lased neil joosta ja hoiad silma pidevalt peal. Ühel hetkel hakkad nägema,et ühed reklaamid töötavad paremini, kui teised. Mida teha? Kas paned jälle raha ühte reklaami? EI!
Paned “mittetöötavad” reklaamid kinni, võtad selle raha ning paned nendesse, mis töötavada. Samal ajal võid katsetada ka mingite uute reklaamidega. Eesmärk on aru saada, mis töötab ja mis ei tööta.
Erinevad niššid on enda iseloomult eripärased. Neile ei saa läheneda samamoodi. Seega rõhk on sõnal TESTIMISEL.
Kokkuvõtteks
Kui asjad ei lähe nii nagu oled mõelnud või plaaninud, siis see on täiesti okei. Enamus kordi ei lähe asjad nii nagu peaks. Selleks ongi vaja katsetada ja proovida uusi mooduseid.
Lahendus võib olla järgmise uue idee taga!