“Social media allows big companies to act small again.” – Jay Baer

Sa ei tea milline platvorm on sinu ettevõtte turundamiseks parim? Sellest ei ole midagi… müra ongi liiga palju! 

Sotsiaalmeedia platvorme on mitmeid erinevaid ning kuna me elame tehnoloogia ajastul, siis tekib neid pidevalt ka juurde.

Seda teavad kõik ja see ei ole mingi uudis!

Ilmselt on igal ettevõtjal käinud peast läbi see küsimus, et millist küll kasutada?

“Hmmm, mis oleks kui prooviks Facebooki, kuna kliki hind pidi odavam olema, kui Googles…aga miks samas äkki googles on efektiivsem…aga äkki tiktok on hoopis õige minu jaoks?”

Jäta meelde: Kõige olulisem on aru saada, et mis on sinu lõppeesmärk seoses sotsiaalmeedia turundusega? Kas müüa, saada uusi tutvusi või kasvatada bränditeadlikkust?

Aga milline on kõige parem?

Seda päris öelda ei saa, et üks platvorm on teisest palju parem või halvem, sest igal platvormil on erinevad inimesed ning kokkuvõttes täidavad need ka erieesmärki. Mis teeb igast platvormist mõnes mõttes ainulaadse koha kus olla!

Alustame sellest, et võtame endale turu tervikuks ette ehk ütleme kogu turg on 100% ning jaotame selle 4-ks erinevaks osaks (vaata allpool olevat pilti).

Püramiidi tipus (3%) on inimesed, kes on valmis koheselt ostma. Need on inimesed, kellel on aktiivne vajadus ja põhimõtteliselt võib öelda, et neil on juba rahakott koos pangakaardiga näpus. 

Nüüd mida allapoole me püramiidis liigume seda kaugemale on inimesed enda pangakaardi pannud ja seda külmemaks turg läheb. Ühesõnaga nad ei ole enam aktiivselt otsimas mingit toodet või lahendust.

Sellest tulenevalt tuleb ka oma müügisõnumis läheneda igale sektorile eraldi, sest läbi teadlikkuse tõstmise võid inimese viia väga kiirelt alumise 60% seest TOP 3% sisse. 

Sedasama püramiidi tuleks arvesse võtta ka oma turunduskanali valimisel ning siit tuleb ka vastus miks Google kliki hind on tihti kallim, kui Facebookis või kusagil mujal. 

Toome ühe näite: tulemas on talv ning autol on talverehve vaja, kuhu sa esimese asjana lähed…Googlesse. Ilmselt trükid sisse talverehvid või rehvivahetus ning hakkad ükshaaval veebilehti läbi käima. 

Sul on aktiivne probleem ning sa otsid oma probleemile koheselt lahendust. Sa ei lähe facebooki, sest see lihtsalt ei ole koht kus sa saad kohese vastuse.

Tundub ju lihtne, lihtsalt maksad reklaami eest ning inimesi tuleb massides peale

Aga siin on üks aga…nimelt on igal märksõnal kindel otsingumaht, kui ennast ainult Googlele pühendada, tuleb ühel hetkel piir ette. 

Kui võrrelda seda näiteks Facebookiga, kus on üle 2.9 miljardi inimese, on pilt hoopis teine. Jällegi liikudes püramiidis alla näeme, et inimesed ei käi Facebookis “shoppamas” nii nagu nad seda googles teevad. See tähendab, et inimestel ei ole aktiivset vajadust. 

Facebook on pigem platvorm, kus inimesed veedavad aega, loevad inimeste postitusi ja suhtlevad sõpradega.

Samuti võid näha ka, et Google on püramiidi alumistel tasanditel välja toodud ning seda just sellepärast, et inimestele meeldib asjade kohta uurida ning ennast enne ostu või teenuse tellimist teemaga kurssi viia. 

See on ka põhjus miks reklaamid peavad Facebookis kõnetama inimest teisiti kui Googles.

“Inimesed kulutavad 40% rohkem aega kaubamärkidele, kes neile sotsiaalmeedias vastavad ja nende tegevusele reageerivad!”

Milline siis ikkagi valida?

Nüüd alusta sellest, et mõtled milline platvorm on sinu brändile kõige parem. Kus sinu kliendid peamiselt asuvad? Kas sa otsid ettevõtteid või inimesi? Mis vanuse sinu klientuur on jne jne… 

Näiteks, kui sinu ettevõte peamised kliendid on millenniumi naised, siis on Instagram üks peamisi platvorme. Miks? Kuna instagrami külastab alla 25-aastaseid inimesi rohkem, kui ühtegi teist platvormi. Kuigi nüüd on ka TikTok tõusnud noorte seas populaarseks. Seega saad läheneda ka sellele platvormile.

Samas kui oled B2B ettevõte, siis leiad edu LinkedInis. See on platvorm, kus leiad pigem ettevõtteid ja konkreetseid inimesi ja brände.

Pea meeles: iga platvorm võtab sinult või sinu meeskonnalt aega. Kui oled väike ettevõte ja sinu valikud limiteeritud, siis mõtle hoolikalt läbi, kuhu sa tahad enim rõhku panna. Proovi ja katseta ning siis tee vajalikke korrektuure!

Kui tekkis mingeid küsimusi, siis anna meile julgelt märku!